Blog cestovatele

Evropské poutní cesty I.

zář 21 2015

Když se řekne poutní cesta, mnozí si vybaví člověka s krosnou, který se opírá o hůl a celé dny se vytrvale po svých přibližuje ke svému cíli – k poutnímu místu. To je samozřejmě pravdivá, ale dost zjednodušená představa. Pojďme si tedy na úvod našeho nového seriálu o poutních cestách říct něco víc.

Poutní cesta nebo také poutnická cesta či stezka je cesta, kterou člověk podniká za určitým cílem – tedy dosažení nějakého poutního místa. V minulosti za účelem takové cesty většinou stály náboženské důvody, proto má poutní stezka původně náboženský podtext. V současnosti se ale na poutní cestu vydávají i lidé nevěřící, kteří pojímají poutní cestu spíše jako akt seberealizace či osobního rozvoje. Někteří vyráží na cestu v osamění, jiní vykonávají poutní cesty v procesí s ostatními lidmi.

Mnohé láká blízkost přírody, samotné cestování a poznávání krajiny či kulturních tradic dané oblasti, odříznutí se od moderních požitků a technologií, klid a čas na řešení nějakých osobních problémů či otestování vlastních schopností. Důvodů k vykonání poutní cesty může být bezpočet, ať už těch duchovních a náboženských nebo jiných.

Poutních míst najdeme všude po světě hned několik. Mohou to být jak samotná města (mezi nejznámější patří například Jeruzalém, Řím, Santiago de Compostela a další) nebo kostely (například Velehrad či Hostýn u nás) i místa v přírodě jako hora, jeskyně, studánka či pramen. Některé poutní cesty mají několika set letou tradici, jiné zase vznikly poměrně nedávno.

Santiago de Compostela kopie

Cíl mnoha poutníků, kostel v Santiago de Compostela - autor: Yearogthedragon - commons.wikimedia.org

Popularita poutních stezek zažívá na počátku 21. století nebývalý nárůst. Odhaduje se dokonce, že 39 nejznámějších poutních míst navštíví každoročně okolo 200 milionů poutníků, což je vskutku velké číslo.

My si v této sérii článků postupně představíme ty nejznámější poutní cesty jak v České republice, tak po celé Evropě. Jednu z nejčastěji absolvovaných poutních stezek, Camino de Santiago, tedy pouť do Santiaga de Compostela, už jsme si představili v tomto článku nebo v tomto článku