Blog cestovatele

Termoska je neocenitelná pomůcka na cesty

čec 07 2015

Termoska je neocenitelná pomůcka na cesty, protože vám několik hodin uchová teplý nebo studený nápoj, který vás na vašich cestách může zahřát nebo osvěžit. V tomto článku vás seznámíme k čemu termosky slouží a z jakých materiálů se vyrábějí.


Počátky termosek
Za vznikem termosky stojí skotský pracovník Oxfordské univerzity, který se jmenoval James Dewar. James Dewar totiž v roce 1892 vynalezl skleněnou nádobu s dvojitými stěnami, mezi nimiž vyčerpal vzduch a otvor šikovně zatavil. Tak došlo k vynálezu termosky, která se začala ve velkém vyrábět ve 20. století. Dnes jsou termosky běžným turistickým artiklem, který používá většina turistů.

DSC03021

termosky všeho druhu foto Černý tulipán

 

K čemu jsou termosky dobré?

V současnosti jsou nejlepší celokovové vakuované termosky, které jsou schopné uchovat nápoje teplé po velmi dlouhou dobu. Velkou výhodou těchto termosek je, že jsou nerozbitné. Celokovové vakuované termosky slouží pochopitelně také k uchovávání studených nápojů. Termosky přijdou tedy vhod nejenom v zimních měsících, ale rovněž v letních měsících, kdy vás chladný nápoj může příjemně osvěžit. Termoska se však dá použít i k uchovávaní pokrmů. K tomu účelu se pak vyrábějí kvalitní termosky, které mají širší hrdlo. Vnitřní průměr hrdla takových termosek je zpravidla 7,5 centimetrů. Objem takových termosek je 0,5 a 1 litr.

DSC03020 kopie

Termoska McKinley foto Černý tulipán


Z jakého materiálu se dnešní termosky vyrábějí?
V současné době se termosky vyrábějí z plastu, nerezové oceli a titanu. Nejkvalitnější termosky jsou pochopitelně z nerezové oceli a z titanu. Termosky z titanu bývají však nejdražší, proto většina z nás sáhne po termosce z nerezové oceli. Zde se cena pohybuje od 300 po 800 i více korun. Nejkvalitnější termosky jsou výrobky od firem Coleman, Providus, Husky, Ferrino, Primus, Tatonka a Esbit. Nejprodávanější jsou pak termosky s obsahem 0,5 , 0,75 a 1 litr. Nápoj v těchto kvalitních termoskách vám vydrží teplý nebo studený zhruba šest hodin. Víčka na termoskách pak slouží jako praktický šálek, takže není zapotřebí si na cesty brát druhý šálek. Na trhu je v současné době velké množství barevných termosek. Koupit si tak můžete zelenou, oranžovou, černou, modrou nebo klidně i červenou termosku.