Blog cestovatele

Turistické známky

čen 16 2015

Vedle turistických razítek jsou v kurzu také turistické známky, které jsou dalším „potvrzením" o tom, že jste určitou památkou nebo významné turistické místo osobně navštívili. Na rozdíl od turistických razítek však nejsou turistické známky zadarmo.


Turistické známky jsou také in
Turistické známky mají kulatý tvar a jsou vyrobené ze dřeva. Do dřeva jsou pak vypalované konkrétní informace o turistické lokalitě. Turistická známka je tak nejenom suvenýrem, ale rovněž "potvrzením" o dosažení konkrétní turistické lokality. Jinde totiž turistickou známku nekoupíte.


Každá turistická známka má své číslo
Každá turistická známka má své číslo. V číslovaní turistických známek je určitý systém, takže číslovaná řada známek sleduje vrcholky hor, toky splavných řek, mapuje zámky, galerie, hrady, jeskyně atd. Celý systém je neustále vylepšován a rozšiřován, takže turistické známky mohou podnítit, abyste určitou památku ve svém kraji navštívili.


Turistická známka se samolepkou
Od roku 2010 je také možné zakoupit si ke každé Turistické známce i malou barevnou samolepku. Tyto Turistické známky v podobě samolepky si tak můžete nalepit do turistického deníku nebo na pohlednici či na rám svého jízdního kola.

známky 1

Turistické známky foto Černý tulipán


Sportovní turistické známky
V nedávné době se začaly vyrábět Sportovní turistické známky. Tak například Moravskoslezský kraj vyrobil speciální Sportovní turistickou známku u příležitosti Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě. Na této speciální Sportovní turistické známce pochopitelně nechybí králíci z klobouků, kteří byli maskoty hokejového šampionátu.


Několik čísel
V současné době bylo vydáno již přes dva tisíce turistických známek. Jedna turistická známka stojí třicet korun. Kromě klasických turistických známek jsou v oběhu také netradiční turistické známky. Mezi nejžádanější netradiční turistické známky jsou Prémiové turistické známky, kterých bylo vydáno něco málo přes dvě stě.

známky

Turistické známky foto Černý tulipán


Sběratelská hra
Aby toho nebylo málo, tak s Turistickými známkami můžete rovněž hrát sběratelskou hru. Stačí pouze sbírat papírové kupóny a odesílat je na adresu Turistické známky s.r.o. P.O. BOX 21C, 795 01 Rýmařov. Již po odeslání deseti papírových kupónů obdržíte Prémiovou turistickou známku.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou