Blog cestovatele

Nejkrásnější filmové lokace IV: Durhamská katedrála

kvě 09 2015

Kdo by nezatoužil navštívit slavný bradavický hrad, ve kterém jeden z nejznámějších knižních a filmových hrdinů zažívá svá dobrodružství a učí se kouzla? Bradavice jsou možná blíže, než si myslíte. Stačí si zajet do anglického města Durham.

Právě Durhamskou katedrálu (Durham Cathedral) si vybral režisér Chris Columbus pro první dva potterovské filmy: Harry Potter a kámen mudrců (2001) a Harry Potter a Tajemná komnata (2002). Exteriéry této překrásné stavby jsou pro kouzelnickou školu jako dělané, což jste ostatně mohli obdivovat i v samotných filmech.

Durhamská katedrála pochází z 11. století a i dnes je centrem křesťanství a bohoslužeb. Je považována za jednu z nejkrásnějších staveb normanského slohu a spolu s Durhamským hradem je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Kromě toho je navíc cílem všech fanoušků mladého čarodějnického učně.

Durhamská katedrála

Pokud jste viděli film, určitě toto nádvoří poznáváte. - autor: John Illingwort - commons.wikimedia.org

Určitě si vzpomínáte na scénu z prvního potterovského filmu, ve které Harry stojí na nádvoří a jeho sova Hedvika mu vzlétá z napřažené ruky. Také zde Ron ve druhém filmu zvracel slimáky (příjemná scéna, že?). Přesně toto nádvoří najdete v Durhamské katedrále a dobrou zprávou také je, že je volně přístupné pro návštěvníky. Pozemky okolo katedrály si také můžete projít a ocitnout se tak na zelených školních pozemcích Bradavic.

Durhamská katedrála slouží především věřícím, vy se do ní nicméně můžete také podívat. Od pondělí do soboty má katedrála otevřeno od 6 hodin večer, v neděli do půl šesté.

Další variantou je zvolit si prohlídku s průvodcem. Ta se koná dvakrát až třikrát denně a stojí 5 liber pro dospělého a 4,50 liber pro děti. Při zhruba hodinového prohlídce budete mít možnost vychutnat si atmosféru této obdivuhodné stavby opravdu dosyta a ještě si poslechnout něco o její historii (samozřejmě v angličtině).