Blog cestovatele

Nejkrásnější filmové lokace III.: Luberon v Provence

dub 16 2015

Film Dobrý ročník režiséra Ridleyho Scotta se zčásti odehrává v Londýně a zčásti na půvabných vinicích francouzského Provence. A právě do země vína zavítáme v tomto článku, který nás jako třetí část ze série o nejkrásnějších filmových lokacích zanese do míst ze známých filmů.

Dobrý ročník vypráví příběh o investorovi z Londýna, který nečekaně zdědí vinici v Provence, kde strávil část dětství. Mladý muž chce celou záležitost co nejrychleji vyřídit a vinici prodat, jenže po příjezdu do Provence se v něm začne cosi měnit a zjišťuje, že existují i jiné věci než peníze. Ve filmu na námět spisovatele Petera Maylea si zahrál Russell Crowe, Albert Finney a půvabná Francouzka Marion Cotillard.

Luberon

Jedna z atmosférických uliček vesničky Oppede - autor: Paolo Schubert - commons.wikimedia.org

Filmové lokace odehrávající se v Provence se natáčely ve vinařské oblasti regionu Luberon na jihu Francie. Luberon je také jméno místního pohoří. Jak jste mohli vidět ve filmu, tahle část Francie se vyznačuje malebnou kopcovitou krajinou plnou vinic a sadů. Svérázná francouzská kultura, která miluje víno, vás zde okouzlí svou šarmantní a pohodovou atmosférou.

Jaká místa se tedy konkrétně ve filmu objeví? Vinice, kterou hlavní hrdina zdědí, je Château la Canorgue, místní zámeček obklopený vinicemi. Nachází se jen kousek od obce Bonnieux a každoročně produkuje vyhlášené kvalitní víno.

Dále se podíváme mimo jiné na Marseillské letiště, do vesničky Gordes a vinice mezi městečky Oppedde a Menerbes (ve scéně, kdy se Max, který hledá zděděnou vinici, ztratí) a také poblíž Lacoste.

Pokud někdy zavítáte do Luberonu, určitě si (kromě ochutnávky vynikajícího vína, samozřejmě) nenechte ujít návštěvu zdejších malebných vesniček a městeček, ze kterých na vás dýchne typická atmosféra Provence. Do této krajiny se mimo jiné zamilovali i slavní malíři Cézanne a Van Gogh.