Blog cestovatele

Nejkrásnější filmové lokace I.: Hobitín na Novém Zélandu

dub 10 2015

Krásná a idylická kopcovitá krajina plná svěží zeleně, květin a pestrobarevných hobitích nor, do toho všeho vám v uších zaznívá hudba Howarda Shora. Kdo z fanoušků Tolkienova Pána prstenů by nechtěl jednou zavítat do Hobitína?

Režisér filmového Pána prstenů Peter Jackson vtiskl Středozemi podobu rozmanité krajiny Nového Zélandu, své rodné země. A byl to bezesporu geniální tah, ze kterého Nový Zéland momentálně těží a vítá nárůst v počtu turistů. Na jednu stranu je to dobře (jinak by asi Hobitín filmaři po sobě zase uklidili a vy byste ho dnes nemohli navštívit), na druhou stranu nás napadá otázka, nakolik vzrůstající zájem turistů zemi změní.

hobitin

Slavný hobitínský most a mlýn - autor: Tom Hall - commons.wikimedia.org

Hobitín naleznete na severním ostrově nedaleko od města Matamata. Krajina vás oslní svou pohodovou atmosférou, kterou si v Hobitíně můžete užít během několikahodinové prohlídky a spatřit tak všechna místa známá z trilogie Pána prstenů. Filmové kulisy zde zůstaly nezměněny po natáčení trilogie Hobit, kterou jsme mohli vidět v kinech v roce 2012, 2013 a 2014.

Jak už možná tušíte, nejsou to jen tak obyčejné kulisy. Vy se skutečně ocitnete v Hobitíně. Tým Petera Jacksona si totiž dal opravdu záležet a pracoval na každičkém detailu. Kraj a Hobitín před vámi přímo ožijí. Během prohlídky uvidíte hobití nory, hospodu U Zeleného draka, kde hobiti tak rádi popíjeli, hobití zahrady, most, po kterém do Hobitína přijíždí Gandalf, a vedle něj mlýn a spoustu dalšího.

Průvodce vás cestou do Hobitína vezme přes ovčí farmu a před vámi se otevřou překrásné výhledy do této zelené zemědělské krajiny. Prohlídka trvá tři až čtyři hodiny a dozvíte se během ní spoustu nového o natáčení Pána prstenů i Novém Zélandu.

Po skončení prohlídky můžete posedět u Zeleného draka a dát si pintu a večeři nebo si dát kávu v kavárně u vchodu. Samozřejmě nechybí ani obchod se suvenýry.

Prohlídky se konají každý den, přičemž si můžete vybrat ze tří různých míst, ze kterých vyjet. Od vchodu či Matamata iSite trvá prohlídka asi tři hodiny a vyjde dospělého na 75 dolarů, dítě od 10 do 14 let 37,5 dolarů, dítě od 5 do 9 let 10 dolarů a děti mladší než 4 roky mají vstupné zdarma.

Pokud se rozhodnete vyrazit z místa Rotorua, prohlídka bude trvat asi 4 a půl hodiny a vyjde dospělého na 110 dolarů, dítě od 10 do 14 let 72,5 dolarů, dítě od 5 do 9 let 45 dolarů a děti mladší než 4 roky 35 dolarů.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou