Blog cestovatele

Nejkrásnější mosty Evropy VI.

bře 25 2015

Naši sérii článků o nejkrásnějších mostech v Evropě zakončíme posledním, šestým dílem. Vypravíme se v něm do Dánska za jedním novodobým mostem, pak zamíříme do Anglie za dalším divem 21. století a nakonec se vrátíme do antiky a ve Španělsku si prohlédneme tisíce let starý most.

Most přes Velký Belt v Dánsku

Most přes Velký Belt byl otevřený teprve nedávno, v roce 1998. Ve skutečnosti ho tvoří dva mosty, má západní a východní část, obě jsou rozdělené ostrovem Sprogø. Most přes Velký Belt spojuje dánské ostrovy Zealand a Funen a jeho celková délka je 6 790 metrů, přičemž v nejvyšším bodě měří 254 metrů. Řadí se tak mezi nejdelší visuté mosty na světě, momentálně mu patří slušná třetí příčka. Pyšní se také osmým místem mezi nejvyššími mosty světa.

most přes velký belt

Most přes Velký Belt - autor: Tone V. V. Rosbach Jensen - cmmons.wikimedia.org

Gateshead Millennium Bridge v Anglii

V anglickém přístavu Newcastle narazíte na tento téměř futuristický most, který je pravděpodobně prvním pohyblivým mostem s naklápěním na světě. Uveden do provozu byl v roce 2001 a mohli jste si ho všimnout také na librové minci. O tomhle neobvyklém mostě se říká, že „mrká“. Je to totiž obloukový most, který se díky naklápěcímu mechanismu zvedá do výšky jako oční víčko, aby pod ním mohly proplout lodě, a pak se zase sklápí dolů. Mohou po něm chodit také pěší a projíždět cyklisté. Díky svému důvtipnému designu je ověnčen mnoha cenami a oceněními.

Gateshead Millennium Bridge

Noční Gateshead Millennium Bridge - autor: Christopher Down - commons.wikimedia.org

Most Alcántara ve Španělsku

Most Alcántara je obloukový kamenný most, který postavili staří Římané na příkaz císaře Trajána sto let před naším letopočtem přes řeku Tagus. Na jednom z oblouků najdete latinský nápis, který znamená „Postavil jsem most, který bude stát navždy“, bohužel ale dotyčný netušil, že most Alcántara o pár století později budou ničit války. Naštěstí se však zachoval a vy můžete obdivovat jeho krásu. Stojí v obci se stejným názvem, Alcántara, nedaleko hranic s Portugalskem.

Alcántara

Most Alcántara - autor: Para - commons.wikimedia.org