Blog cestovatele

Nejkrásnější mosty Evropy V.

bře 21 2015

Pokud vám krásné evropské mosty z předchozích čtyř dílů tohoto seriálu učarovaly, pak vás jistě potěší, že je tu díl pátý. Představíme si v něm další tři nádherné mosty, které v Evropě stojí za návštěvu. Nejdříve se podíváme do Francie na nejstarší most přes Seinu, pak se zastavíme ve Švýcarsku a prohlédneme si nejstarší dřevěný most v Evropě a nakonec zavítáme znovu do Benátek a řekneme si něco o jednom nenápadném, ale krásném a slavném mostě.

Pont Neuf ve Francii

Nejstarším stojícím mostem přes řeku Seinu je Pont Neuf, který spojuje středověkou část Paříže, Ile de la Cite, s pravým a levým břehem Seiny. Stojí zde už několik století, přesněji od 16. století, a byl postaven proto, aby ulehčil jinému mostu, Pont Notre-Dame, který už byl neustálým provozem přetížen. Pont Neuf byl v době svého vzniku nejširším mostem v Paříži.

Pont Neuf

Pont Neuf za krásného pařížského dne - autor: David Monniaux - commons.wikimedia.org

Kapličkový most ve Švýcarsku

Kapličkový most je unikátní stavbou jak v evropském měřítku, tak i v tom světovém. Je to nejstarší zastřešený dřevěný most v Evropě a je na něj opravdu krásný pohled. Klene se přes řeku Reuss ve švýcarském městě Luzern. Postaven byl v roce 1333 a jeho úkolem bylo chránit měst před případným útokem. Bohužel ale byla velká část mostu i s malbami uvnitř poškozena v roce 1993, kdy zde vypukl požár. Kapličkový most, jak ho spatříte dnes, už je tedy rekonstrukcí.

Kaplickovy most

Kapličkový most v Luzernu - autor: Chinalace - commons.wikimedia.org

Most vzdechů v Itálii

Sice je malý, zato však opravdu půvabný a má za sebou zajímavou historii. Most vzdechů najdete v italských Benátkách. Klene se zde od počátku 17. století několik metrů nad kanálem Rio di Palazzo a spojuje staré vězení s místnostmi v Dóžecím paláci, kde probíhaly výslechy vězňů. Most je kompletně celý zakrytý, jen malá zakrytá okna umožňovala nahlédnout vězňům na kratičkou chvíli ven. Jméno dal mostu slavný básník Lord Byron. Podle něj si vězni odvádění z výslechu zpátky do svých cel museli povzdechnout při posledním pohledu na tak nádherné místo, jakým Benátky bezpochyby jsou.

Most vzdechu

Slavný Most vzdechů - autor: Sean William - commons.wikimedia.org