Blog cestovatele

Nejkrásnější mosty Evropy IV.

úno 25 2015

A je tu další, v pořadí již čtvrtý díl ze série článků o nejkrásnějších mostech v Evropě. Tentokrát zavítáme do Velké Británie k symbolu Londýna, do portugalského Lisabonu, kde najdete most podobný tomu v San Franciscu a nakonec do Francie k jednomu starému římskému akvaduktu.

Tower Bridge

Tower Bridge je jedním z nejproslulejších mostů na světě, protože ho uvidíte snad na každé pohlednici či čímkoli jiným, co nějak souvisí s Londýnem. Je neodmyslitelným symbolem Londýna, který se klene přes řeku Temži. Je známý také tím, že se uprostřed rozevírá, aby lodě po řece mohli proplout. Byl postaven mezi lety 1886 až 1894. Most bohužel není určen pro pěší, vy se tam nicméně můžete vydat na prohlídku, která vyjde dospělého na 8 liber. Z věží je navíc krásný výhled na Londýn i Temži.

Tower Bridge

Tower Bridge v noci - autor: Diliff - commons.wikimedia.org

Most 25. dubna v Lisabonu

Ponte 25 de Abril je most, který spojuje portugalské hlavní město Lisabon s obcí Almada na jižním břehu řeky Tejo. Tato moderní stavba byla otevřena v roce 1966 a později, v roce 1999, na ní byla přistavěna i železniční trať. Tomuto mostu se také někdy přezdívá evropský Golden Gate Bridge, protože se slavnému mostu v San Franciscu velice podobá, jak konstrukcí, tak i červenou barvou. Je dlouhý přes dva kilometry, což ho řadí k největším mostům světa. Do roku 1974 se most jmenoval Salazarův, poté byl ale přejmenován na most 25. dubna na památku Karafiátové revoluce.

Ponte 25 de Abril

Most 25. duban - autor: Vitor Oliviera - commons.wikimedia.org

Pont du Gard ve Francii

Pont du Gard je památkou z antiky. Najdete ho ve Francii, kde spojuje oba břehy řeky Gardon poblíž města Remoulins v jižní části země. Tento římský akvadukt je starý dvě tisícovky let a od roku 1985 je zapsaný na seznamu památek UNESCO. Tři obloukové arkády stojící na sobě a klenoucí se přes údolí a řeku Gard tu byly kdysi postaveny, aby přiváděly vodu do města Nimes, přičemž most je součástí důmyslné stavby měřící přibližně 50 kilometrů. Pont du Gard je největším ze všech římských akvaduktů a spolu s akvaduktem ve španělské Segovii patří k nejznámějším.

Pont du Gard

Pont du Gard - autor: Clenpat - commons.wikimedia.org