Blog cestovatele

Nejkrásnější mosty Evropy III.

úno 24 2015

Ve třetím díle série článků o nejkrásnějších mostech, které můžeme v Evropě navštívit a obdivovat, zabrousíme do Holandska za jedním netradičním mostem, do Francie za výtvorem pana Eiffela a do Německa za mostem na skále.

Fort de Roovere – Holandsko

Fort de Roovere je poněkud netradičním mostem, protože se neklene přes řeku, ale prochází skrze ni. Je to spíše zákop, který naleznete nedaleko vesnice Halsteren. Fort de Roovere dříve býval součástí sítě kanálů obce Brabant. Tento příkop lze bez starostí projít, protože je suchý. Je také zasazený v příjemně zelené krajině plné stromů a kopečků, takže přímo láká k zajímavé procházce kolem řeky. V 18. století byl Fort de Roovere v držení Francouzů během válek o rakouské dědictví v letech 1740 až 1748.

Fort de Roovere

Fort de Roovere - autor: Nokah - commons.wikimedia.org

Viadukt Garabit ve Francii

Tenhle červený most je dílem firmy Eiffel & Cie, kterou založil Gustave Eiffel (ano, ten který má na svědomí slavnou Eiffelovu věž) spolu s Theophilem Seyrigem. V třetí čtvrtině 19. století dostala firma zakázku na postavení železniční trati mezi městy Marvejols a Neussargues, v rámci které bylo třeba zkonstruovat i viadukt přes řeku Truyère. A tak vznikl viadukt Garabit, ve kterém možná spatříte jistou podobnost právě s Eiffelovou věží.

Garabit

Viadukt Garabit - volné dílo - commons.wikimedia.org

Most Bastei v Německu

Bastei je název uskupení skal, jehož nejvyšší vrcholky sahají do výšky až 194 metrů nad hladinou řeky Labe, jež protéká oblastí známou jako Labské pískovce (německy Elbsandsteingebirge) na česko-německém pomezí. V tomto nádherném přírodním koutu národního parku Saského Švýcarska narazíte i na jeden překrásný most, který patří mezi zdejší oblíbené turistické atrakce už po více než dvě stě let. Most Bastei byl nejdříve dřevěný a sloužil jako spojení několika skal pro turisty, v roce 1851 byl však přestavěn do dnešní podoby z pískovce.

Bastei

Most Bastei - autor: Thomas Wolf - commons.wikimedia.org