Blog cestovatele

Nejkrásnější mosty Evropy II.

úno 22 2015

V prvním díle naší série článků, která se zaměřuje na ty nejkrásnější a nejzajímavější mosty Evropy, jsme si představili dva italské starobylé skvosty a jeden moderní z Francie. V tomto díle se podíváme do Maďarska, Španělska a Bosny a Hercegoviny.

Most Széchenyi v Budapešti

Most Széchenyi je krásným historickým mostem, který spojuje Budu a Pešť čili západní a východní části města a klene se přes řeku Dunaj. Byl prvním stálým mostem přes Dunaj vůbec. Svého času byl se svou délkou něco přes dvě stě metrů největším mostem na světě. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1849 a pojmenován byl po slavném maďarském politikovi. Tenhle kamenný most si nenechte ujít zejména po setmění, protože je výborně nasvícený.

Széchenyi

autor: Mohammad Hossein Tajvidi - commons.wikimedia.org

Puente Nuevo ve Španělské Andalusii

Puente Nuevo neboli Nový most najdete ve městě Ronda na jihu Španělska, tedy v Andalusii. Není divu, že pýchou a symbolem Rondy je právě Puente Nuevo. Tento úchvatný most vklíněný mezi dvě vápencové vysoké skály a klene se přes kaňon a řeku Tajo. Spojuje moderní část města s historickou čtvrtí. Puente Nuevo možná budete znát z díla Ernesta Hemigwaye, který ve svém románu Komu zvoní hrana psal právě o tomto mostu a jeho roli, kterou sehrál ve španělské občanské válce. V útrobách Puente Nuevo totiž bývalo vězení.

Puente Nuevo

autor: Chazelle - commons.wikimedia.org

Stari Most v Mostaru

Stari Most neboli Starý most je nádhernou kamennou atmosférickou stavbou, kterou naleznete ve městě Mostar v Bosně a Hercegovině. Je rekonstrukcí historického Otomanského mostu z 16. století, která spojuje oba břehy tyrkysově modré řeky Nereteva. Most v těchto místech stával po pět století, dokud ho v roce 1993 nezničila chorvatská vojska během války mezi Bosnou a Chorvatskem. Naštěstí byl Stari Most znovu postaven a v roce 2004 byl znovu zpřístupněn veřejnosti. A ještě že tak, je to jedno z nejkrásnějších míst ve městě i na Balkáně.

Stari Most

autor: Mark Ahsmann - commons.wikimedia.org