Blog cestovatele

Vinařská turistika 10.

čec 04 2014

V desáté poslední části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Velké Pavlovice, která se nachází necelých dvacet kilometrů od Břeclavi. V obci, která má zhruba 3000 obyvatel, je vyhlášené středisko jihomoravského vinařství, které má prastarou tradici.


Vinařská obec Velké Pavlovice je na Jižní Moravě uznávaný pojem. Již z historického hlediska je to jedna z nejstarších moravských vinařských obcí, protože v prvním písemném dochovaném dokumentu z roku 1252 se zmiňuje o tom, že jistý Boček z Obřan daroval žďárskému klášteru třetinu výnosů z vinic z Pavlovic. Další písemná zmínka pochází z roku 1586 a v té je zmínka o velmi kvalitním červeném víně z Pavlovic, které posílá olomoucký biskup Stanislav Pavlovský přímo do Prahy. Obdarovaný pán byl vlivný a vážený císařův hofmistr. Jak je zřejmé, vinařství zde květe již od raného středověku. Největší plochy vinic však zde byly ve 14. až 17. století, v té době měly Pavlovice 507 moravských měřic vinohradů, což určitě není vůbec málo. Úspěšný rozvoj zdejšího vinařství pak pokazila až tuhá třicetiletá válka. Další velká zkáza pro zdejší vinařství přišla koncem 19. století, kde se v Pavlovicích objevují zavlečení škůdci, kteří napadají vinice. Byla to zejména mšička révokaz a různé houbové choroby, které velkou měrou zničili zdejší vinice.

kraví hora 027

Velké Pavlovice foto Černý tulipán


Pojďme si nyní vyjmenovat aspoň některé historické viniční tratě: jedná se především o Starou horu, Vysokou, Poštory, Krefty, Radlice, Kamence, Hluboký, Za dvorem, Ostrovce nebo Radlice.

kraví hora 029

Velké Pavlovice foto Černý tulipán


Od historie se však posuňme k současnosti, která zdejšímu vinařství určitě přeje, vždyť všude, kde se podíváte, uvidíte reklamy na vinné sklípky. Celková plocha zdejších vinic se rozprostírá na úctyhodné ploše 388,8 hektarů. Na této ploše se stará o své vinohrady celkem 579 pěstitelů. Jaké odrůdy jsou zde nejpěstovanější? Co se týče modrých hroznů, tak jasně zde vede Frankovka, André, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Co se týče bílých hroznů, tak prim udávají odrůdy Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský a Neuburské. A u kterých vinařů zde lahodný mok můžete ochutnat? Nabídka je zde opravdu pestrá, ale v zásadě se dá říci, že kvalitní víno dostane prakticky u všech místních vinařů, kteří své řemeslo dělají s velkou péči a láskou.

Zpět na první díl seriálu

Devátý díl najdete zde

Přečtěte si další články s podobnou tématikou