Blog cestovatele

Vinařská turistika 9.

čec 01 2014

V deváté části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Bořetice, která se nachází necelých dvacet pět kilometrů od Břeclavi. V obci, která má zhruba 1400 obyvatel, byla v roce 2000 vyhlášena recesistická svobodná spolková republika Kraví hora.


V Bořeticích jsou již vinohrady od nepaměti. První historická zmínka o zdejších vinohradech je už z roku 1361. Mezi nejstarší vinohrady patří ty, které leží severně od obce. Tyto stráně jsou pak obrácené k jihu, což je pro vinohrad nejlepší kombinace. Mezi těmito vinohrady a centrem obce ležel rybník a jezero. Aby tedy místní vinaři nemuseli pracně přepravovat hrozny po vodě, postavili si přímo pod vinohrady vinné sklepy, takže složitá přeprava hroznů odpadla. Podobně jako v jiných moravských obcích i zdejší vinné sklepy sloužily jako bezpečný úkryt obyvatel před drancujícími vojsky.

kraví hora 001

Kraví Hora-Bořetice foto Černý tulipán


V této části obce se vinařství daří dobře i dnes. Vinohrady jsou vzdálené od centra obce zhruba jeden kilometr. Nejvíce vinic je soustředěno v částech Kraví hora Hliníky a Zahraničí. Jde celkem o 260 sklepů. Slavná vinařská minulost se zde nezastavila, protože názvy vinařských tratí zůstaly nezměněné. Tak jak je vinaři pojmenovali ve středověku, zní tyto tratě dodnes: vidět zde tak můžete názvy Hora nad louky, Novosády, Dolní a Horní Kraví hora, Hora Bočky nebo Hora Dlouhý.

kraví hora 005

Kraví Hora-Bořetice foto Černý tulipán


Ve vinařské obci Bořetice mají místní obyvatelé navíc smysl pro humor, protože v roce 2000 zde vyhlásili vinařskou Svobodnou republiku Kraví hora. Tato Svobodná vinařská republika spadá pod vinařskou oblast Velké Pavlovice, které se nacházejí pouze pět kilometrů daleko. Zdejší oblast má výtečné podmínky zejména pro všechny modré odrůdy, což znamená, že se zde znamenitě daří Frankovce a Portugalu. Tyto modré odrůdy se zde pěstují už od 15. století. V minulém století zde vinaři nasadili jiné modré odrůdy, takže André, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe zde rovněž roste. Z bílých odrůd připomeňme Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Neuburské a Tramín.

Pokud byste se chtěli zastavit na skleničku červeného nebo bílého vína, doporučujeme navštívit například sklípek s ubytováním u Rybníka nebo rodinné vinařství Pod Horou či vinný sklep U Dědy.

Desátý díl seriálu najdete zde

Osmý díl seriálu najdete zde

Přečtěte si další články s podobnou tématikou