Blog cestovatele

Vinařská turistika 8.

čen 20 2014

V osmé části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Petrov, která se nachází přibližně čtrnáct kilometrů od Hodonína. V obci Petrov je známá památková rezervace lidové architektury Petrov Plže, kde je nádherný areál vinných sklepů.


Vinařský areál Petrov Plže je jeden z nejkrásnějších v České republice. V Plžích stojí malebné vinné sklepy již hodně dlouho. První připomínka o zdejších vinných sklepech je dochovaná už z 15. století. V dalších stoletích se dokonce zmiňuje, že zdejší unikátní sklepy, které byly vyhloubené v dobře tvárné žluté hlíně, byly často místem úkrytu před vojenským drancováním.

ostrožská nová ves 057

Malebné sklepy v Petrově foto Černý tulipán


Za ty roky jsou vinné sklepy stále funkční, neboť jsou zpevněné kamennou valenou klenbou takzvaným "kvelbením". Sklepy nestavěli žádní odborníci, ale sami místní vinaři, pouze zednický mistr dohlížel, aby po stavební stránce bylo vše v pořádku. Místní vinné sklepy patří k typu sklepů, které jsou krásným způsobem zahloubené ve břehu bez nadzemní části. Sklepy jsou docela malé, běžná šířka sklepa tady měří něco kolem tří metrů, na délku pak sklepy mají patnácti až osmnáct metrů. Velmi zajímavé jsou střechy těchto vinných sklepů, jedná se v podstatě o vrstvu hlíny, která nad sklepem pomáhá udržovat velmi dobré vnitřní klima, což je velmi důležité pro samotnou kvalitu vína. Před sklepem je vždy malá lisovna, která slouží jako pracovní i společenskou část každého sklepa. Zde se nejenom lisují zralé hrozny, ale také se zde sedí a koštují vzorky lahodného vína.


Na pohled jsou vinné sklepy v Plžích velmi fotogenické a krásně. Všechny sklepy mají bílo modrou barvu. Nejbohatší z nich mají krásnou malovanou výzdobu v podobě rozmanitých květin. Celý areál vinných sklepů je památkově chráněn. V roce 1983 došlo k pamětními podpisu výnosu na tehdejším československém ministerstvu kultury, který uzákonil, že zdejší areál vinných sklepů v Petrově-Plžích byl prohlášen za soubor lidových staveb, takže se jedná o státní památkovou rezervaci.

ostrožská nová ves 056

Areál sklepů Petrov-Plže foto Černý tulipán


Vinné sklepy v Plžích najdete jenom sto metrů od železniční stanice Petrov. Hned vedle celého areálu se také nachází velká restaurace s penzionem. Celý areál je zpřístupněn zdarma, takže kolem vinných sklepů se můžete zcela volně procházet.

Devátý díl seriálu najdete zde

Sedmý díl seriálu najdete zde

Přečtěte si další články s podobnou tématikou