Blog cestovatele

Okružní plavba podél Skandinávie

čen 18 2014

Severské státy Evropy, jež se souhrnně označují jako Skandinávie, jsou vyhledávány turisty, kteří dávají přednost spíše zajímavé přírodě před plážemi a teplým mořem. Většina zemí patřících do Skandinávie se nachází na Skandinávském poloostrově, ale jsou i výjimky jako ostrovní země Island nebo Grónsko.

Jedno však tyto země spojuje a to jsou přírodní podmínky. Všechny tyto země se řadí mezi chladnější země pokrývané jehličnatými lesy s velkým množstvím jezer. Dále jsou pro tyto země typické pozůstatky ledovcové činnosti, jako jsou například fjordy neboli úzké mořské zálivy (zářezy) do pevniny s vysokými příkrými horskými stěnami.

450 Harbour in Sisimiut by Chmee2

Přístav Sisimiut v Grónsku - Autor snímku: Chmee2

Pokud i vás láká tato oblast a rádi byste poznali co nejvíce míst, tak právě pro vás jsou vhodné okružní plavby podél Skandinávie. Pro okružní plavby je typické navštívení několika různých míst a poté návrat do místa vyplutí. Doba plavby se většinou pohybuje kolem 7 až 12 dnů, během kterých navštívíte hned několik destinací, kde si budete moci udělat 1-2denní výlet.

450 Bergsfjorden on Senja by Chmee2

Bergsfjorden, ostrov Senja, Norsko - Autor snímkuChmee2

Jaké jsou nejčastější plavební plány podél Skandinávie? Nalodění probíhá většinou v německých přístavech Kiel nebo Hamburg odkud se loď vydává buďto na plavbu západním směrem Dánsko – Norsko – Špicberky nebo Island – Špicberky – Norsko, případně východním směrem Dánsko - Švédsko – Finsko – Pobaltí. Západní směr je vhodnější pro milovníky přírody, protože mohou spatřit fjordy, sopečný Island nebo si zarybařit v oceánu. Východní směr je vhodnější pro milovníky kultury a poznání, neboť mohou navštívit Kodaň, Stockholm nebo Petrohrad.

Kromě samotného poznávání a užívání si Skandinávie, je nutné také upozornit, že i na samotné palubě lodi probíhají různé zábavné a kulturní akce, aby se turisté během plavby nenudili. Tudíž neváhejte a vydejte se na svoji okružní plavbu!