Blog cestovatele

Vinařská turistika 7.

čen 14 2014

V sedmé části o vinařské turistice si představíme historické Těšické búdy, které se nacházejí na rozhraní obcí Lužice a Mikulčice na Hodonínsku.


Těšické búdy jsou především zajímavé pro všechny příznivce historické vinařské architektury. Název Těšické vznikl od původního názvu obce, která již neexistuje. Dnes se jedná o pěknou vinařskou kolonii, která má zhruba padesát přízemních lisoven s menšími vinnými sklepy. Staré dochované búdy jsou však bezesporu nádhernou památkou pro předcích, kteří zde pěstovali a uchovávali víno. Mnohé těšínské búdy jsou ještě dodnes funkční.

těšícké búdy 007

Typická těšícká búda foto Černý tulipán


Těšické búdy byly stavěny z nepálené hlíny. Dříve byly na těchto búdách valbové střechy, které byly pokryté doškem. Později se však tyto střechy přeměnily na sedlové. Charakteristickým stavebním prvkem těchto búd je přesahující střecha, která je na čele podepřena dřevěnými sloupy. Pod dřevěnými sloupy tak vzniká příjemný zastíněný prostor, který je vhodný pro posezení. Pokud se podíváme dovnitř búd, tak tam narazíme na lisovnu, která byla v minulosti osvětlená pouze malými větracími skulinami ve štítové stěně. Dnes však v těchto lisovnách jsou již dostatečně velká okna, takže tam proudí dost přirozeného světla. Naproti hlavním dveřím do lisovny je pak malý vchod do vinného sklepa, vedle vchodu pak stojí lis.

těšícké búdy 010

Starý vřetenový lis foto Černý tulipán


V minulosti byly používané dřevěné vřetenové lisy, které již dneska mají dekorační charakter. V búdě číslo 32, která patří panu Handlířovi, však ještě jeden funkční vřetenový lis můžete vidět, pochází z roku 1812. Další zdejší raritou jsou zemní sklepy se stanovým přístřeškem, což je opravdu ojedinělá věc ve vinařské architektuře. Jedná se už o téměř neexistující typ vinného sklepa, jehož vchod je zajímavým způsobem chráněný prostřednictvím prostého přístřešku z krokví posazených na zemi před sklepem. Takový typ sklepů byl doménou spíše menších vinařů, kteří si své hrozny nelisovali u sebe, ale u svých nejbližších sousedů.


Pokud vás tedy zajímá zašlá vinařská architektura, tak malá kolonie Těšínských búd stojí určitě za prohlídku. Těšínské búdy se nacházejí několik set metrů od obce Lužice. Když pojedete po hlavní silnice z Lužic, tak Těšínské búdy budete mít po své pravé straně.

Osmý díl seriálu najdete zde

Šestý díl seriálu najdete zde

Přečtěte si další články s podobnou tématikou