Blog cestovatele

Vinařská turistika 6.

čen 08 2014

V šesté části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Zaječí, která se nachází necelých dvacet pět kilometrů od Břeclavi. V obci, která má zhruba 1500 obyvatel, je známá tím, že se zde točila známá česká komedie Bobule.


Obec Zaječí je situována na cyklistické Velkopavlovické vinné stezce, takže pokud pojede kolem na kole, tak si zde můžete udělat krátkou zastávku. Zdejší nádherná vinařská obec má vína, která mají charakteristickou vůni a chuť vápencového podloží, které jsou součástí Pálavských vrchů.


Zdejší vinaři zde pěstují především klasické a osvědčené moravské odrůdy. Okoštovat zde můžete skvělý Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský Vlašský ryzlink. Neuburské,, Moravský muškát, André, Rulandské šedé, Sauvignon, Tramín, Svatovavřinecké a Frankovku. Vyzkoušet si můžete také nový odrůdy jako je odrůda Pálava nebo Moravia.

brod 093

Zaječí foto Černý tulipán


Pravděpodobně nejznámější zdejší vinařství se jmenuje U Kapličky, které se specializuje na výrobu přívlastkových vín z hroznů, které jsou pochopitelně vypěstované z vlastních vinic. Vinařství U Kapličky nabízí košt vína s odborným výkladem, ubytováním a posezením ve stylové restauraci, kde můžete chutně poobědvat. V restauraci si budou určitě cítit dobře všichni motorkáři, protože design restaurace zkrášlují krásné historické motorky. Součástí restaurace je také Retro Gril, který překvapivě nabízí kromě moravské kuchyně i mezinárodní jídla. Restaurace má příjemnou letní terasu, kde se vleze až 120 lidí. Areál vinařství U Kapličky je známý také tím, že se zde natáčela velmi populární české komedie Bobule. Nad areálem vinařství U Kapličky je nádherná bílá rozhledna, z které je nádherný výhled do okolí malebných Pálavských vrchů.

brod 099

Vinařství U Kapličky foto Černý tulipán

Kromě zdejších vinařských sklepů stojí za pozornost ještě kostel svatého Jana Křtitele, který pochází z roku 1212. Jedná se o mohutný kostel s věží, který má gotickou podobu. Kostelní věž je vysoká 43 metrů, takže kostel svatého Jana Křtitele opravdu nepřehlédnete. Na katastru obce Zaječí jsou ještě kaple svatého Floriána a kaple Nejsvětější trojice. Zajímavostí je také socha svatého Jana Nepomuckého, která zde byla v životní velikosti postavena na začátku 19. století.

Sedmý díl seriálu najdete zde

Pátý díl seriálu najdete zde