Blog cestovatele

Vinařská turistika 4.

kvě 17 2014

Ve čtvrté části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Moravskou Novou Ves, která se nachází zhruba třináct kilometrů od Hodonína. V obci, která má něco málo přes dva a půl tisíc obyvatel, jsou hrozny a vinařský nůž dokonce v místním erbu.


Místní erb má červeno žluté hrozny, radlici a vinařský nůž, což přesvědčivě vypovídá, že se jedná o tradiční moravskou vinařskou obec. Moravská Nová Ves je situovaná ve středu slováckého Podluží, kde je kousek jak do Břeclavi tak i do Hodonína. Jedná se o obec, která má velmi bohatý kulturní a folklórní život. Zdejší folklórní život každoročně ožívá především o Svatojakubských hodech, které se konají poslední neděli v červenci. V té době se místní folklórní spolky oblékají do místních lidových krojů, aby předvedly něco z místní tradice. Folklorní slavnosti jsou zde rovněž o vinobraní v měsíci září a o lidové slavnosti Svěcení vína, která se tradičně koná 26. prosince.

nechory 014

Vinné sklepy v Moravské Nové Vsi foto Černý tulipán


Moravská Nová Ves však láká turisty zejména na moravské víno. Všude, kam se podíváte, tak uvidíte četné vinohrady. Kromě všudypřítomných krásně udržovaných vinice zde ještě uvidíte pitoreskní sklepní uličky, které stojí za návštěvu. Vinné sklepy v Moravské Nové Vsi jsou velmi malebné a krásné. Nejvíce těchto krásných vinných sklípků najdete v uličkách Zátiší a Výmol. Tyto úzké uličky byly vybudované v třicátých letech minulého století. Malé vinné sklepy byly postaveny z místních cihel, protože v té době měla obec svou vlastní cihelnu. Nejstarší část vinných sklepů však najdete v uličce U trati, kde jsou bohatě zdobené vinné sklepy z 19. století. Tyto sklepy poznáte podle typických malovaných žúdrů.

nechory 018

Vinné sklepy v Moravské Nové Vsi foto Černý tulipán


Pokud byste chtěli Moravskou Novou Ves navštívit a okoštovat zdejší lahodná vína, tak nejlépe je zde dobré zavítat při dnech otevřených sklepů. Ty zpravidla bývají v měsíci dubnu a červenci. Při této akci se otevírají téměř všechny místní vinařské sklepy, takže výběr vín je opravdu rozmanitý. V kurzu jsou zde především Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Cabernet Moravia, Chardonnay, Veltlínské zelené a Sauvignon. Kdo přijede na kole, najde zde určitě velmi rychle nějaké ubytování, neboť rodinných útulných ubytoven je tu celá řada.

Třetí díl seriálu najdete zde

Pátý díl seriálu najdete zde