Blog cestovatele

Vinařská turistika 3.

kvě 15 2014

Ve třetí části o vinařské turistice si představíme moravskou obec Dolní Bojanovice, které se nacházejí zhruba osm kilometrů od Hodonína. V obci, která má necelé tři tisíce obyvatel, je živá a silná vinařská tradice.


Vinařství má v Dolních Bojanovicích svou dlouholetou tradici, první zmínky o zdejších vinohradech se objevují už v 16. století. Obyvatelé Dolních Bojanovic se rovněž mohou pochlubit tím, že z jejich obce pochází nejstarší dochovaný historický lis na Hodonínsku. Stařičký lis je z roku 1621.

D.Bojanovice 014

Bojanovické "búdy" foto Černý tulipán


Vinařství je pro obec stejně důležité i v dnešní době. Rozloha zdejších vinic má slušných 100 hektarů. Zdejší vinné sklepy se poeticky řeknou "búdy". Každá zdejší „búda" je vyzdobena lidovými ornamenty, takže již pohled na tyto pestrobarevné vinné sklepy jsou pastvou pro oči. Většina zdejších ornamentů patří k ornamentům jižního i severního Podluží.


Obec Dolní Bojanovice je na svou kvalitu vína patřičně hrdá. Za pozornost stojí zejména bojanovský rýnský ryzlink, který se v dávné minulosti dokonce posílal na císařský dvůr do Vídně. Z 18. století se dochovala listina o zákazu padělání Bojanovského ryzlinku, což napovídá, že zdejší ryzlink byl a je stále skutečně velmi kvalitní. V 17. století byly v Dolních Bojanovicích vybudovány dva zajímavé vinařské objekty. Byly to dva panské sklepy, které stojí na horním konci obce. Oba panské sklepy jsou pokládány za jedny z největších v České republice. Zajímavé jsou zde některé místní bajky, ve kterých se říká, že v minulosti byly některé sklepy propojeny s podzemními chodbami až do sousední obce Čejkovice, kde stojí známý templářský vinný sklep. Z historie zdejšího vinařství ještě uveďme, že v roce 1905 zde bylo založeno na hodonínském okrese první vinařské družstvo, které se jmenovalo "Zádruha".

D.Bojanovice 013

Každá "búda" je krásně zdobená foto Černý tulipán


Pro turisty je obec Dolní Bojanovice zajímavou a přívětivou vinařskou obcí, neboť zde působí téměř 230 vinařů, kteří výrobu vína převzali od svých rodičů a prarodičů. Zdejší viniční tratě mají zajímavé a nezvyklé názvy, narazíte zde například na viniční trať Myšince, Ochoze, Vrance nebo Zvolence. Mezi nejoblíbenější zdejší odrůdy patří Rulandské bílé, Rýnský a vlašský ryzlink, Svatovavřinecké a Frankovka.

Druhý díl seriálu najdete zde

Čtvrtý díl seriálu najdete zde