Blog cestovatele

Vinařská turistika 1.

kvě 11 2014

Na Blogu cestovatele e-průvodce jsme pro vás připravili seriál o vinařské turistice na Jižní Moravě. Vinařská turistika totiž u nás prožívá velký rozkvět, takže v tomto seriálu vás seznámíme s vinařskými obcemi, které pro turisty nabízejí zajímavé vinařské programy. Na začátek se podíváme do moravské obce Valtice.


Valtice jsou pochopitelně úzce spjaty s dlouholetou tradicí vinařství. Akciová společnost Vinné sklepy Valtice mají pro turisty dokonce připravený vinařský program. Hlavním tahákem tohoto vinařského programu je návštěva dvou historických vinných sklepů. Jedná se o Křížový sklep A.D. 1640 a Zámecký sklep A.D. 1430.

Představme si nejprve Křížový sklep A.D. 1640, který je největším sklepem v České republice. Historický sklep z roku 1640 byl v roce 2010 zrekonstruován a nyní nabízí celou řadu prohlídek. O letních prázdninách si zde můžete například objednat prohlídku s řízenou degustací sedmi vín a malého degustačního sousta. Cena celé prohlídky je 300 korun. Pokud si Křížový sklep chcete prohlédnout bez degustace, zaplatíte pouze 50 korun.

valtice

Zámek ve Valticích foto Černý tulipán

Druhým tahákem vinařského programu ve Valticích je návštěva Zámeckého sklepu A.D. 1430. Na rozdíl od Křížového sklepu patří Zámecký sklep mezi nejstarší vinné sklepy v Evropě. Atmosféru Zámeckého sklepu umocňují mohutné dubové sudy, ve kterých zrají zdejší kvalitní vína již pěknou řádku staletí. Zámecký sklep si můžete prohlédnout denně od desáté hodiny ranní do šesté hodiny odpolední. Prohlídka sklepa s průvodcem a degustací vína trvá zhruba čtyřicet minut. K dispozici je prohlídka s ochutnávkou Klasik za šedesát korun nebo prohlídka s ochutnávkou Exclusive za 190 korun. V prohlídce za šedesát korun dostanete ochutnat ze tří vzorků vína, v druhé nabídce je ochutnávka ze sedmi vzorků vína.

valtice 1

Ve Valticích jsou pěkné památky foto Černý tulipán

Pokud by vám zdejší kvalitní vína zachutnala, můžete se vydat do podnikové prodejny, která sídlí na ulici Vinařská 407. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku od 7 hodiny ranní do 15:50. O víkendech pak do 9:30 do 11:30 hodiny. Na vrátnici podnikové prodejny je pak vinařské pohotovost, která má otevřeno nonstop. Zde si můžete v kteroukoliv denní hodinu koupit láhvová i sudová vína.

Druhý díl seriálu najdete zde

Přečtěte si další články s podobnou tématikou