Blog cestovatele

Turistika a cykloturistika je nejoblíbenější aktivní dovolená

dub 24 2014

Stále více Čechů hodlá trávit svou dovolenou aktivně a hledá i v době své dovolené sportovní a pohybové aktivity. Turistika a cykloturistika patří k těm nejoblíbenějším a my se dnes podíváme na některé zajímavé turistické a cykloturistické destinace.

Před nedávnem vám jeden z našich redaktorů představil velmi zajímavé místo pro ty z vás, kteří hodlají na dovolené osedlat jízdní kolo. Jedná se o překrásnou cyklostezku v údolí řeky Traisental v Rakousku o které si můžete přečíst v článku zde.

Těm, kterým jízdní kolo úplně neučarovalo, udělá jistě radost klasická turistická túra. Turistika je vůbec nejoblíbenější aktivita, kterou na dovolené turisté vyhledávají. Není se vlastně ani čemu divit, neb při turistických túrách máte možnost vidět mnoho zajímavých a krásných míst. Mezi turistickou elitu můžeme zařadit například oblast Italských Dolomit a jezera Lago di Garda, kde je ohromná příležitost pro vyznavače lezectví. Vápencové masívy vypínající se do výšky dvou tisíc metrů jsou protkány lezeckými stezkami a velmi dobrým servisem pro turisty i horolezce.

kudrna turistika

Jako další destinaci, kterou můžeme označit štítkem „vhodná pro turistiku" je Španělská Mallorca. Možná vás to trochu překvapí, ale Mallorca není jen rájem milovníků pláží a nočního života, je to také skvělá příležitost pro turistiku a vysokohorskou turistiku. Na Mallorce je pro vás připraveno například vodní dobrodružství v podobě průjezdu kaňonu Na Mora nebo Sa Coanegra, velmi zajímavý je i horský sjezd na MTB kolech a projížďka po divokých plážích. Milovníky šnorchlování zajisté uspokojí mořská jeskyně Cova des Coloms přístupná pouze z moře, připravte si tedy šnorchl, vyrážíme.

Druhá nejoblíbenější dovolenková aktivita je cykloturistika. Projíždění krajem na kole a kochání se přírodou je to, co většinu lidí na cykloturistice láká. Jak jsme již v úvodu článku zmínily, tak cykloturistické trasy dnes najdete opravdu po celé Evropě a jejich dosažitelnost je velmi dobrá. Velmi pěkné cyklotrasy najdete zejména v Itálii v Toskánsku, na Sardinii, ale také na Korsice ve Skotsku v Rumunsku či Norsku.

Kupříkladu Norsko nabízí překrásnou cyklostezku v pohoří národního parku Rondane či národního parku Dovrefjell. Cyklistická trasa v okolí Randsverku zase nabízí překrásný výhled na jezera Gjende a Bessvatnet a spatřit zde můžete i vrcholky legendárního ledovce Jotunheimen. Milovníci sluníčka ocení cykloturistickou trasu ve Francouzské Provence. Kraj vína, levandule a koření doplněného o překrásné památky tohoto kraje, to vše ze sedla vašeho kola. V Provence vás přivítá například město Orange s nejhezčím antickým divadlem a vítězným obloukem, či skalní město Les Baux.

kudrna kola

Cyklozájezdy ovšem nabízejí i další možnosti a to pro ty z vás, kteří se odváží své kolo pořádně protáhnout. Existují totiž cyklostezky, které jsou určeny pro majitele MTB kol a jsou náročnější, nebo chcete li adrenalinovější. Příkladem jsou například hory v Albánii, místo kde je příroda pánem a neskutečný klid. Zde se vyřádí i ten největší adrenalinový cyklista, hory a výšky kolem dvou tisíc metrů nabízejí neskutečné horské sjezdy a opravdové horské trasy, tady s nějakým asfaltem rozhodně nepočítejte. Podobná zkušenost čeká milovníky MTB kol také v Makedonii. I zde jde o nedotčenou přírodu a opravdové horské stezky, které vaše kolo i vás dokonale prověří. Středně dlouhé trasy ovšem s převýšením i 1900 metrů nejsou pro každého, ale taková projížďka náhorní planinou národního parku Mavrovo či národního parku Galičica s návštěvou monastýru Treskavec je opravu neopakovatelný zážitek. Připravte si kola či horskou obuv, vaše aktivní dovolená právě začíná.