Blog cestovatele

Couchsurfing - cestovatelský trend

dub 09 2014

V posledních letech se v cestování objevují nové trendy, které se šíří po celém světě. Jedním z nich je i takzvaný couchsurfing – „surfování na gauči". O co se jedná a proč je couchsurfing tak oblíbený, se dočtete v článku.


Vše začalo v roce 2004 malým projektem, který založili Casey Fenton, Daniel Hoffer, Sebastian Le Tuan a Leonardo Bassani da Silveira. E-mail, který zaslali studentům na Islandu, jim vnuknul nápad. Co kdyby lidé kdekoli na světě byli ochotní sdílet s cestovateli svůj domov? Couchsurfing byl na světě.


Dnes je na stránkách projektu Couchsurfing.org registrovaných přes sedm milionů lidí z více než sto tisíc míst z celého světa, kteří poskytují svůj gauč cestovatelům. Couchsurfing však rozhodně není o ubytování zadarmo, jeho cíl je úplně jiný a právě nocleh, který vás nestojí nic, je jen jakousi třešinkou na dortu.

couchsurfing

I na takovém gauči můžete spát. - autor: MasterMarte - commons.wikimedia.org


Projekt Couchsurfing je především o spojování lidí z jiných kultur, kteří by se za normálních okolností sotva potkali, o sdílení zážitků, kulturních zvyků a také o poznávání. Jeho cílem je udělat z cestování sociální zážitek, protože jedině tím, že se seznámíte s lidmi, kteří v dané zemi žijí, máte šanci tu zemi doopravdy poznat. A ještě si najdete přátele.


Couchsurfing tedy neposkytuje pouze místo, kde složit hlavu na noc, ale také bohatší zážitky z cestování. Vaši hostitelé vás můžou provést po městě, uvařit vám něco z místní kuchyně, vyměnit si s vámi nějaké ty kulturní zvyky a odlišnosti – stanete se zkrátka na chvíli jedním z místních. Navíc se komunita, už tak dost početná, s každým dnem neustále rozrůstá, takže si můžete být jistí, že pár jich žije i ve vašem okolí.

Také se nemusíte stát couchsurferem, ale jen hostitelem, který bude u sebe doma ubytovávat jiné couchsurfery.


Jak to funguje? Zaregistrujete se na Couchsurfing.org a vyplníte své preference – to znamená, zda chcete být couchsurferem, hostitelem nebo obojím. A pak už se můžete připojit do diskuze s lidmi z celého světa, hledat si gauč k přespání nebo nabízet couchsurferům ten svůj. Navíc se tu domlouvají různé srazy cestovatelů třeba právě v místě, kde bydlíte, takže můžete vesele poznávat nové lidi.


Myšlenka je to zajímavá, nemyslíte?