Blog cestovatele

Novinky na hradech a zámcích pro rok 2014

bře 21 2014

Hlavní turistická sezóna zanedlouho vypukne v plném proudu. České hrady a zámky se začínají pomalu, ale jistě otevírat. Co vás při toulkách Českou republikou čeká nového? Dovolte pár nových tipů, které rozhodně stojí za návštěvu.


Květná zahrada v Kroměříži

V roce 2014 se otevřou některé zajímavé zrekonstruované objekty, které již nutně potřebovaly opravit. Hlavním tahákem bude zřejmě opravená Květná zahrada v Kroměříži a Bílý zámek v moravském Hradci nad Moravicí.

Důkladná oprava Květné zahrady v Kroměříži se plánovala již dlouhé roky, nyní si turisté a návštěvníci Kroměříže mohou do svého itineráře návštěvu nádherné zahrady opět napsat. V jarních měsících se Květná zahrada otevře zčásti. Na podzim pak budou zpřístupněny prostory, které široká veřejnost neviděla přes sto let. Bude to především pomerančová zahrada, králičí kopec a nádherná barokní voliéra. V Hradci nad Moravicí se rovněž otevře krásný architektonický skvost, kterým je Bílý zámek. Zde trvala rekonstrukce celých pětatřicet let. Nádherný empírový Bílý zámek se poprvé otevře veřejnosti na konci dubna.

P7230005

Bílý zámek foto Černý tulipán


Výročí atentátu na následníka trůnu

Další žhavou novinku bude tématická připomínka stého výročí atentátu na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, který byl proveden v Sarajevu. V České republice je pochopitelně hodně objektů, které jsou s Františkem Ferdinandem úzce spjaty. Je to zejména český zámek Konopiště, kde je hned velké množství osobních předmětů Františka Ferdinanda a jeho ženy. A je to právě zámek Konopiště, které bude mít od prvního dubna výstavu o Františku Ferdinandovi d´Este. Speciální program o rakouském arcivévodovi se rovněž chystá v Zákupech, kde měl František Ferdinand svatbu s Žofií Chotkovou.

P7230003

Vchod do Bílého zámku foto Černý tulipán


Novinka v Lednicích

Na zajímavou novinku se mohou těšit návštěvníci státního zámku v Lednicích na Jižní Moravě. V zámku bude totiž nově zpřístupněna zrestaurovaná elektrorozvodna, která pochází z roku 1910. Zámek Lednice je v tomto směru zajímavým objektem, protože to byl vůbec první elektrifikovaný zámek na Moravě. Na další novinky se pak mohou těšit turisté, kteří navštíví zámky Jezeří a Raduň. V těchto dvou zámeckých objektech budou zpřístupněny nové prohlídkové okruhy. Jak je z uvedené nabídky vidno, tuzemští turisté se mají opravdu na co těšit.