Blog cestovatele

Benátky nenajdete jen v Itálii

bře 09 2014

I když mají ty pravé italské Benátky neopakovatelnou atmosféru, nejsou jediným městem na vodě. Bezesporu jim však patří prvenství v návštěvnosti a popularitě. Mají navíc také privilegium, že ostatním městům, která jsou jim podobná, se s oblibou přezdívá Benátky. Pojďme si o těchto městech říct něco víc.

1. Benátky severu – Tak se přezdívá ruské perle, Petrohradu. Toto nádherné město, ve kterém se mísí ruská architektura a nátura s evropským (a zvláště francouzským či italským) šarmem, leží na řece Něvě a je postaveno na velkém množství ostrovů a ostrůvků.

2. Francouzské Benátky –ve francouzském Provence jen kousek od četníkovského města Saint Tropez se nachází Port Grimaud, město na Azurovém pobřeží. Je poměrně mladé (vzniklo přibližně před sto lety), zato velmi oblíbené mezi turisty.

3. Moravské Benátky – i v naší kotlině není o Benátky nouze. Je řeč o romantickém městě Telč na Vysočině, které si vysloužilo zápis na seznam památek UNESCO a je renesanční perlou naší země. Moravské Benátky se mu přezdívá zejména proto, že tu narazíte na mnoho půvabných rybníků.

4. Hanácké Benátky – druhé Benátky v Česku nesou přízvisko „Hanácké", nachází se totiž v Olomouckém kraji. Řeč je o městě Litovel, které je postaveno na šesti ramenech řeky Moravy a připomíná prý spíše Amsterdam než Benátky.

Bruggy

Belgické Bruggy - autor: Jean-Christophe Benoist - commons.wikimedia.org

5. Benátky severu podruhé – tentokrát se tím severem myslí Belgie a město Bruggy. Řeka Reie tu vytvořila spoustu kanálů a tu správnou benátskou atmosféru. A navíc je tohle historické městečko zapsáno na seznamu kulturních památek UNESCO, takže kromě romantiky tu najdete i spoustu památek.

6. Polské Benátky – i Polsko má své Benátky – město Bydhošť, moderní rozvíjející se centrum s historickými kořeny. Ve čtvrti nazvané Bydhošťské Benátky s nádechem italské atmosféry se vám určitě zalíbí.

7. Holandské Benátky – samozřejmě nemůžeme zapomenout na Amsterdam, holandské město proslulé svými všudypřítomnými kanály, tulipány, sýry, větrnými mlýny a dřeváky.

8. Benátky severu potřetí – a máme tu další město s přezdívkou Benátky severu, tentokrát je to švédský Stockholm. Hlavní a největší město Švédska se nachází u jezera Mälaren a leží na několika ostrovech. Odtud také pochází jméno města – stock jako kláda a holm jako ostrov.