Blog cestovatele

Nejslavnější obrazy světa a kde je najdete III.

led 26 2014

Již třetí část série článků o dílech malířských mistrů, kteří prosluli svým mistrovstvím po celém světě, vám představí další slavné obrazy a galerie či muzea, ve kterých si můžete prohlédnout jejich originály.

1. Bojující Temeraire vlečena k poslednímu kotvišti k rozebrání – možná vám tohle příliš dlouhé jméno obrazu anglického romantického malíře Josepha Mallorda Williama Turnera nic neříká, při pohledu na dílo samotné ale zjistíte, že ho znáte. Autor na něm zpodobnil loď na moři na pozadí západu slunce, nevědomky položil základy impresionismu a ovlivnil tak umění nadcházejícího 20. století. Obraz je v současnosti vystaven v National Gallery v Londýně.

Bojující Temeraire

Bojující Temeraire... - William Turner - commons.wikimedia.org

2. Lekníny – jedná se o celou sérii obrazů vynikající impresionistického malíře Clauda Moneta. Obrazy vznikaly v Monetových zahradách ve francouzském městě Giverny, o kterých si můžete přečíst více v tomto článku. V duchu impresionismu si Monet pohrává s barevnou skvrnou, kterou zpodobňuje přírodní scenérie parku, nejčastěji tedy lekníny všech barevných odstínů. Sérii si dnes můžete prohlédnout v Paříži v Oranžerii, krásné galerii, která vznikla předěláním vlakového nádraží.

3. Polibek – typický obraz secesního malíře Gustava Klimta svou zvláštní atmosférou a neobvyklými prvky přitahuje nejen odborníky na umění. Polibek dvou lidí je ozvláštněný zlatou barvou, kterou autor hojně využívá a která připomíná byzantské malířství, a jemná přírodní symbolika zpodobněná neobvyklými barevnými odstíny. Originál obrazu je dnes vystavený ve Vídni v paláci Belvedere.

Polibek

Polibek - Gustav Klimt - commons.wikimedia.org

4. Výkřik – nejznámější obraz expresionismu je dílem norského malíře a grafika Edvarda Muncha. Existuje několik verzí Výkřiku včetně té litografické – vznikaly v průběhu sedmnácti let a dnes jsou všechny ve vlastnictví norské Národní galerie Munch-museet v Oslu. Toto poněkud znepokojivé dílo, které jako by opravdu křičelo, když na něj pohlédnete, je s velikou oblibou často parodováno – například v Simpsonových. 

 první díl seriálu

druhý díl seriálu