Blog cestovatele

Nejslavnější obrazy světa a kde je najdete II.

led 19 2014

V prvním díle jsme si představili pět slavných obrazů evropských malířů a galerie či muzea, ve kterých si můžete prohlédnout jejich originály. V dalším článku budeme pokračovat s dalšími čtyřmi díly světového významu.

1. Noční hlídka – holandský malíř Rembrandt van Rijn, který žil a tvořil v 17. století, dodnes patří mezi nejuznávanější malíře světa. Jeho obraz Noční hlídka je toho jen důkazem – mistrovsky na ní zachytil vojenskou družinu kapitána Franse Banninga. Ačkoli je tento výjev malován za světla, je poměrně temný s typickým rembrandtovských nasvícením postav, právě proto se mu říká Noční hlídka. Dnes je součástí stále sbírky muzea Rijksmuseum v Amsterodamu.

Noční hlídka

Noční hlídka - Rembrandt van Rijn - commons.wikimedia.org

2. Žlutý Kristus – moderní umění bylo možná ve své době považováno za poněkud nevkusné, dnes však patří mezi cenná díla dějin lidské kultury. Obraz Žlutý Kristus, jehož autorem je slavný francouzský postimpresionista Paul Gauguin, je exemplárním důkazem, že malíř rád experimentoval s barvami i samotným zpodobněním skutečnosti. Ukřižovaný Kristus je opravdu žlutý. Tento obraz je vystavený v americkém městě Buffalo v galerii Albright-Knox Art Gallery.

3. Nahá Maja a Oblečená Maja – tyto dva obrazy španělského malíře přelomu 18. a 19. století Francisca Goyi zobrazují ženu na kanapi. Nejdříve vznikl akt Nahá Maja, který pobouřil španělskou společnost svou smyslností a způsobil, že byl autor kvůli tomuto portrétu vyšetřován inkvizicí. O několik let později, v reakci na obecné pobouření, vytvořil Goya portrét Oblečená Maja. Obě díla najdete v Madridu v Museo del Prado.

Snídaně v trávě

Snídaně v trávě - Edouard Manet - commons.wikimedia.org

4. Snídaně v trávě – impresionistická klasika francouzského malíře Edouarda Maneta ve své době skončila v Salónu odmítnutých a sklidila spíše výsměch a kritiku. Tento obraz dvou oblečených gentlemanů a nahé krásné ženy při pikniku měl však velký vliv na pozdější vývoj umění a dnes jeho cena dosahuje neuvěřitelných výšin. Obraz je vystavený v pařížském muzeu d'Orsay.

první díl seriálu

třetí díl seriálu