Blog cestovatele

Nejslavnější obrazy světa a kde je najdete I.

led 16 2014

Tento článek je určen nejen milovníkům umění, ale také všem, kteří na svých cestách rádi zavítají do uměleckých galerií s cílem na vlastní oči spatřit díla, která si doposud prohlíželi jen v časopisech, různých publikacích či ve zmenšené podobě na internetu. Podíváme se na pět slavných obrazů a řekneme si, kde je můžete najít.

1. Mona Lisa – Tento obraz patří mezi turisticky nejvyhledávanější a asi není třeba doplňovat, že se nachází v Louvru v Paříži. Není divu, že se před ním každý den tísní turisté a přes zákaz se ji snaží vyfotit. Její autor, geniální Leonardo da Vinci, tento portrét pojal takovým způsobem, že budí v lidech zvědavost, je zahalená rouškou tajemství a existuje okolo ní spousta fámů a dohadů. O některých z nich si můžete přečíst zde.

2. Babylonská věž – Slavný obraz Pietera Brueghela, významného nizozemského malíře 16. století, čeká na své obdivovatele ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu. Málokdo dnes ví, že ve skutečnosti existují dvě verze tohoto obrazu – ta menší je vystavena v galerii v Rotterdamu.

Babylonská věž

Babylonská věž - Pieter Brueghel

3. Zrození Venuše – Raně renesanční italský malíř florentské školy Sandro Botticelli zobrazil Venuši, která jako dospělá žena vystupuje z moře na břeh. Obraz je plný symbolů, sami budete překvapení, kolik jich při podrobnějším zkoumání objevíte. Zrození Venuše nebo také Primavera visí ve Florencii v galerii Uffizi. 

4. Manželé Arnolfini nebo také Svatba manželů Arnolfiniových – Tento obraz patří mezi nejznámější díla raného středověku. Jeho autorem je nizozemský malíř Jan van Eyck, který žil na přelomu 14. a 15. století. O tomto obrazu, který je opět plný symbolů, kolují doposud dohady a existuje několik teorií, co vlastně zobrazuje. Dílo se nachází v londýnské National Gallery.

5. Hvězdná noc – obraz Vincenta van Gogha je výjevem, který malíř viděl z okna sanatoria v Provence, kde pobýval. Dnes je toto dílo vystaveno bohužel mimo Evropu, originál najdete v newyorském Muzeu moderního umění.

druhý díl seriálu

třetí díl seriálu