Blog cestovatele

Jak na levné nákupy v USA a Londýně

říj 07 2013

Nákupní turistika nabírá v posledních letech stále větších obrátek. Není se čemu divit, ceny kvalitního značkového oblečení v našich obchodech a v obchodech v Anglii a USA jsou opravdu značně rozdílné. K tomuto faktu také značně přispěla cena letenek, která stále klesá. Podívejte se s námi na pár tipů, kde, co a za kolik nakoupit.

Nejoblíbenější nákupní destinace jsou dlouhodobě Anglie a USA. Co se Anglie týče, je středobod nákupní horečky Českých turistů soustředěn na Londýn. Je to nejen díky nákupním centrům, jejichž rozloha a výběr obchodů někdy přesahuje možnosti chápání turistů, ale hlavně jsou to ceny, ceny za značkové zboží zde padají na minimum. Stejná situace panuje také ve Spojených Státech Amerických, kam za účelem nakupování létá každoročně tisíce turistů. Oblasti jako je Kalifornie, Nevada či Florida k nakupování přímo vybízejí, ovšem hojně navštěvovaná je hlavně oblast Delawar kde najdete například město Millsboro, Milford nebo Dover. Tato oblast je vyhledávána hlavně z důvodu nulové daně „salex tax“ na veškeré oblečení.

Nákupy v Anglii a v USA znamenají jediné, vybrat a včas zabukovat vhodnou letenku. Levné letenky se dnes dají sehnat dvěma způsoby. První z nich je dostatečný předstih, znamená to dobře naplánovat cestu a letenku zabukovat nejlépe 6 měsíců dopředu. Druhý způsob je naopak opačný extrém, ještě lepší cenu letenky zajistí jen akce na výprodej posledních míst v letadle. Na tuto možnost musíte být ale připraveni, znamená to většinou okamžitě se sbalit a odjet na letiště. Pokud vám to zaměstnání dovoluje, dá se cena letenky v takové akci srazit i na jedno euro a s letištní taxou a palivovým příplatkem letíte do Londýna a zpět za 1800 korun, což je o tisíc korun méně než za autobus a za dvě hodinky už nakupujete. Dbejte však na jednu zásadní věc a tou jsou zavazadla. Letíte přece za nákupem a tak potřebujete co největší povolený zavazadlový prostor nejlépe zdarma. Dnes je běžně povolené jedno velké zavazadlo 23 kg. Další zavazadlo je povoleno jen u některých dopravců a někde si za něj připlatíte zhruba od 600 do 1500 korun, opět zde záleží na dopravci. Pokud nebude zbytí, doporučujeme připlatit si druhé zavazadlo, těch 800 korun se vám na slevách bohatě vrátí.

Pojďme se nyní podívat, co a kde se dá pořídit v Londýně zajímavého. Londýn je meka nakupování, obchodní řetězce Zara, Gap, H&M, Esprit, Next a další nabízejí velmi kvalitní značkové oblečení za zlomek ceny, za kterou ho nakoupíte u nás. Nejlepší období na nákup v Londýně je červen, září a leden. V tomto období začínají výprodejové slevy a ceny padají klidně o 80%. V Londýně nakupujete kvalitní oblečení klidně za jednu libru za kus. Níže najdete obrázek nabídky jednoho z Londýnských obchodů, je to obchod ASOS a 50% sleva. Takových nabídek ale najdete v Londýně tisíce. Oblastí vhodných k nakupování je v Londýně hned několik, zaměřte se na ulice Bond Street, Carnaby Street, Covent Garden, Regent Street nebo Notting Hill. Pro opravdové milovníky nakupování byla v Londýně vybudována nákupní vestička jménem Bicester Village. Je to centrum pro opravdové nákupní šílenství a nepřeberné množství zboží ve slevách. Pokud jste se rozhodli pro nákup v Londýně, nezapomeňte na správnou volbu leteckého přepravce a hlídejte si levné letenky do Londýna s dostatečným předstihem. Myslete hlavně na možnost příplatku za další zavazadlo, letíte přeci nakupovat.

londyn obchod

Oblečení za cenu které se jen těžko odolává

Nyní se podíváme, jak to chodí v USA. Tady je cenová situace ještě o něco lepší, než v Londýně, ovšem ceny letek tuto volbu malinko srážejí. Pravdou ale je, že letenky do USA se dají při vhodné kombinaci a dostatečném předstihu koupit i pod 10 tisíc korun. Ve spojení s dopravcem, který umožní dvě zavazadla po 23 kg, dovezete domů opravdu značnou várku oblečení.

V USA je dnes takzvaně za babku většinou jen oblečení, ostatní věci se cenově velmi srovnali s Evropou, ale značkové kvalitní oblečení je v USA stále několikanásobně levnější, než u nás. Značky jako Levis, GAP, Banana Republic, DKNY nebo Calvin Klein jsou dostupné především v síti Outletových obchodů. Tyto obchody provozují v USA specialisté jako Premium Outlets či Tanger. Pro opravdové hledače těch nejlepších nabídek a nakupující šílence jsou rájem centra výprodejů. Obchodní domy Ross, Burlington, TJ Maxx a Marshalls nabízejí oblečení, obuv a doplňky za naprosto neuvěřitelné ceny. V USA je dobré si při nákupech pohlídat slevu za celý nákup. Pokud v tamních obchodech nakoupíte například za 50 dolarů, dostanete na celý nákup další slevu ve výši 10 až 20%. Například obchody Premium Outlets vám při nákupu za 100 dolarů dají slevu 25% na celý nákup.

usa obchod mala

Výprodejové centrum TJ Maxx s další slevou 25% je tu nákup velmi výhodný

Dejte si ovšem pozor na cenovky. V USA je cena na zboží bez místní „sales tax“ která se liší stát od státu. Jak už jsme v úvodu zmínili tak například ve státě Delawar je tato daň nulová, takže ceny na štítku jsou konečné. Oproti tomu na Floridě zaplatíte 8% daň. Dá se říci, že „salex tax“ se pohybuje od 5 do 9%. Pokud tedy uvažujete o tom, že si zaletíte do států nakoupit, nezapomeňte včas objednat letenku a myslete při tom na váhový limit zavazadel. Přejeme příjemné a hlavně výhodné nakupování.