Blog cestovatele

Nejzvláštnější turistická místa VII.

srp 22 2013

Série článků o nezvyklých místech, která jako turisté můžete navštívit, je tu se sedmým pokračováním. Tentokrát se podíváme do Berlína na poněkud zvrhlý protiletecký kryt, na velmi starý operační sál v Londýně, a pak se vrátíme zpět do Berlína, abychom si prošli jedno šílené bludiště.

Gruselkabinett v Berlíně – zvlášť zájemcům o historii druhé světové války se výlet do německého Berlína bude zamlouvat, jiní však možná budou nevěřícně vrtět hlavou. Tento jediný veřejnosti přístupný protiletecký kryt v Berlíně totiž přeměnil hrůzy války v atrakci a lidé se do něj dnes chodí pobavit. V nejvyšším patře se nachází dům hrůzy ve formě bludiště, ve kterém se herci převlečení v uniformách a jiných kostýmech snaží vás vyděsit k smrti. Ve spodním patře pak na vás čekají figuríny s amputovanými končetinami či jinak válkou zohavené, a když už ne válkou, tak válečnými doktory. Ve sklepní části si můžete prohlédnout, jak bunkr vypadal za války a během boje. Co však už poněkud přesahuje meze, je fakt, že v Gruselkabinettu si můžete uspořádat narozeninovou party.

Starý operační sál v Londýně

Starý operační sál v Londýně - autor: Michael Reeve - commons.wikimedia.org

Starý operační sál v Londýně – zajímá vás, jak se na úplném počátku 19. století léčilo a operovalo? Pak máte jedinečnou možnost se o tom přesvědčit na vlastní oči – v Londýně totiž stále existuje operační sál, který sloužil někdy kolem roku 1800 a dál studentům medicíny. Právě zde profesoři a doktoři demonstrovali své, tehdy pokročilé, operační postupy. Sál se nachází v podkrovní místnosti kostela a je vybaven nábytkem i vybavením z 19. století. A pokud na to máte žaludek, můžete zhlédnout i znovuztvárnění některé z operací.

Peristal Singum v Berlíně – bludiště, do kterého musí každý vstoupit sám, je děsivé a matoucí. Tento zčásti labyrint a zčásti výstava je spíše pro otrlé. Musíte počkat, až vás tam někdo odvede, a pak se ocitnete úplně sami. Nejsou tu žádné šipky, ukazatele ani personál, takže se bez pochyb ztratíte a nikdo vás neuslyší křičet. Strašidelné místo.

Šestý díl seriálu

Osmý díl seriálu