Blog cestovatele

10 nejnavštěvovanějších muzeí světa

srp 09 2013

K cestování patří i obdivování kultury cizích zemí, proto se návštěva muzeí stala nedílnou součástí plánů mnoha turistů. Kde jinde si lze užít díla světových mistrů hezky v originále než v muzeích zahraničních metropolí a dozvědět se tak zase něco nového? V tomto článku si řekneme, jakých 10 muzeí je nejnavštěvovanějších na světě.

1. Louvre v Paříži – prvenství patří, nepřekvapivě, muzeu, ve kterém je vystaven nejznámější obraz na světě – Mona Lisa. Loni ho navštívilo neuvěřitelných 9 720 000 lidí, což je o milion víc než rok předtím.

Louvre

Louvre - autor: FOLP - commons.wikimedia.org

2. Metropolitan Museum of Art v New Yorku – nejstarší a největší muzeum v USA, které leží na kraji Central Parku, loni hostilo více než 6 milionů návštěvníků.

3. British Muzeum v Londýně – toto významné muzeum je veřejnosti přístupné už od roku 1759. Ve svých sbírkách má umění, které bylo svědkem historie lidstva. Sympatické je, že vstup do muzea je volný. V roce 2012 muzeum navštívilo 5,5 milionu lidí.

4. Tate Modern v Londýně – toto londýnské muzeum patří mezi nejnavštěvovanější muzea s moderním uměním na světě. V loňském roce mělo 5,3 milionů návštěvníků.

5. National Gallery v Londýně – další londýnské muzeum na seznamu se nachází na Trafalgarském náměstí. Navštívilo ho 5,1 milionu lidí.

6. Vatican Museum ve Vatikánu – tento komplex je jednou z největší sbírek umění na světě a navíc jeho počátky sahají až do 13. století. Loni hostilo okolo 5 milionů návštěvníků.

7. National Palace Museum v Tchaj-Pej – tchajwanské muzeum se pyšní rozsáhlými sbírkami čínského umění. Některé kousky jsou staré až 8 tisíc let. V roce 2012 mělo muzeum 4,3 milionu návštěvníků.

8. National Gallery of Art ve Washingtonu – další americké muzeum je jedním z nejlepších sbírek západního umění a sochařství. Loni mělo 4,2 milionu návštěvníků.

9. Centre Pompidou v Paříži – známá stavba, které se někdy přezdívá potrubí, pořádá výstavy moderního umění. V minulém roce ho navštívilo 3,8 milionu lidí.

10. Musée D'Orsay v Paříži – a poslední příčku také okupuje Paříž, město umění a lásky. Muzeum Orsay najdete ve stylové budově bývalého vlakového nádraží a prohlédnout si zde můžete třeba obrazy slavných impresionistů. Loni mělo 3,6 milionů návštěvníků.