Blog cestovatele

Nových sedm divů světa

čec 18 2013

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali novým sedmi divům přírody a nyní nastal čas podívat se na zoubek i novým sedmi divům světa. Hlasování probíhalo v roce 2007 po celém světě, impuls zavdal projekt sídlící na internetové adrese www.New7Wonders.com. V symbolické datum 7. 7. 2007 došlo k vyhlášení výsledků, které se daly dohromady z více než sta miliónů hlasů. Nových sedm divů světa má však i své kritiky, mezi nimi jsou i iniciátoři UNESCO. Jakých sedm divů se tedy probojovalo do vítězné sedmičky?

Pyramidy v Egyptě – jsou čestným členem nového seznamu a jediným zbylým z toho původního.

Chichén Itzá v Mexiku – známé chrámové město postavené kulturou starých Mayů, které sloužilo jako obchodní a politické centrum mayské civilizace. Některé stavby přežily tisíciletí a jsou němými svědky lidské historie a moudrosti Mayů.

Kristus Spasitel Rio de Janeiro

Socha Krista Spasitele - autor: Gustavo Facci - commons.wikimedia.org

Socha Krista Spasitele v brazilském Riu de Janeiru – měří 38 metrů a stojí na vrcholu kopce Corcovado, kde shlíží na město pod sebou. Je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších soch na světě a také symbolem Ria de Janeira, které stejně jako Kristus vítá návštěvníky s otevřenou náručí. Trvalo celých pět let, než byla v roce 1931 dokončena.

Velká čínská zeď – jediná stavba viditelná i z vesmíru si svoje místo na seznamu určitě zaslouží. Je to nejdelší stavba, kterou kdy člověk postavil. Spojuje jednotlivé obranné pevnosti a vytváří tak efektivní systém, který měl bránit mongolské invazi.

Machu Picchu v Peru – v amazonské džungli se nachází známé pozůstatky osídlení tajemnou civilizací Inků, kteří město opustili pravděpodobně kvůli vypuknutí epidemie spalniček.

Petra v Jordánsku – město vytesané do skály, které je dechberoucím příkladem moudrosti středního Východu.

Koloseum v Římě – evropský zástupce sedmi divů světa, který sloužil jako zábavní centrum nejen pro panovníky, ale také pro římský lid. Gladiátoři, vodní bitvy, divadlo, souboje se zvířaty.

Tádž Mahal v Indii – jedna z nejromantičtějších staveb na světě, postavená vládcem na památku své milované ženy. Tento bílý klenot je velmi oblíbený mezi turisty.