Blog cestovatele

Fenomén Slow tourism

dub 17 2013

V České republice zatím skoro nikdo o takzvaném slow tourismu neslyšel, v zahraničí se však jedná o nový fenomén v oblasti cestování. Co to konkrétně znamená a obnáší se dozvíte v článku.

Slow tourism nebo také Slow travel (v překladu pomalé cestování) se inspiroval spisovateli cestopisů z 19. století, kteří se stavěli proti neustálému zrychlování doby. Současnost je v tomhle možná horší – neustál nátlak na jedince, aby byl co nejefektivnější a nejproduktivnější vedl k myšlenkám, jak zvolnit, jak si užívat života do sytosti, ne jen povrchně. A tak vedle Slow food a Slow cities vznikl i Slow tourism, jehož principy jsou definovány v samostatném manifestu (zatím bohužel jen anglicky, publikovaný v magazínu Hidden Europe).

slow tourism

I takhle může vypadat slow tourism - autor: SMB - commons.wikimedia.org

Jádrem Slow tourismu je maximální požitek z cestování. A když říkám maximální, tak to tak opravdu myslím. Mnozí cestovatelé a turisté si kazí zážitky z cestování už tím, že se upínají na příjezd do dané lokace a přejí si, aby už ta otravná cesta byla za nimi. Slow tourism však znamená mít čas a nespěchat, takže to, že se nějakým způsobem přesouváte z místa na místo, se dá skvěle využít právě k turismu samotnému. Proč se někde nezastavit a nesnažit se poznat danou kulturu tím, že si třeba popovídáte s místními? Nebo proč nezahodit přísný cestovní plán a udělat sem tam nějakou odbočku, pokud vás po cestě něco zaujme?

Slow tourism je tedy jakési hnutí, které chce lidem ukázat i jiný způsob cestování, než je ten s cestovními kancelářemi, které za vás vše obstarají. Dává důraz právě na účasti v jiné kultuře, protože právě tak máme jedinečnou možnost ji zažít, ne se o ní jen doslechnout od průvodce. Navíc vám zaručí to, že domů nepřijedete naprosto vyčerpaní po několika dnech neustálého chození. Právě naopak, Slow tourism je o vychutnávání si cesty, opravdovém poznávání, o emocích a ne pouhém bytí na místě, ale o žití. Skvělé na tom je, že Slow tourism vám dává absolutní volnost, co se týče destinace i cílu cesty – můžete vyrazit do přírody, na farmy či do hor mimo turistická střediska nebo klidně do velkoměsta, záleží jen na vás. Nezbývá než doufat, že se Slow tourism brzy prosadí i u nás.