Blog cestovatele

Česká republika pohledem britských turistů

dub 14 2013

Češi jsou pověstní tím, že rádi cestují, a pokud taky patříte mezi milovníky turismu, určitě mi potvrdíte, že kamkoli jedete, tam určitě potkáte Čecha. Jak je to ale s turisty z cizích zemí a Českou republikou? Jak se jim naše země líbí a co konkrétně tu podle nich stojí za vidění? Tahle otázka mě zaujala, a tak jsem se pustila do průzkumu a narazila na článek na internetovém portále the Guardian, ve kterém britští čtenáři sdílí své názory a tipy na cestování po naší malé zemičce. Tentokrát se však nesoustředí na turisticky profláknutá místa, ale spíše na ta méně známá, zato rozhodně stojící za návštěvu. Pojďme se na ně podívat.

Číslo jedna získaly skalní útvary Adršpašsko-teplických skal, překrásný národní park na severovýchodě Čech. Není divu, že svou krajinou a bizarními skalnatými útvary přitahují turisty i z cizích zemí.

Adršpach

Adršpach se stal pro britské turisty tipem číslo jedna.

Hned za Adršpachem skončila samozřejmě Praha, která je obrovským lákadlem. A co britští cestovatelé ocenili ve svých tipech? Figurovaly mezi nimi obrazy Alfonse Muchy, které jsou vystaveny ve Veletržním paláci, dále Art Deco Imperial hotel s honosnou výzdobou ve stylu art nouveau, také nechyběly ani naše typické hospůdky s venkovním posezením a povinná ochutnávka piva. Turisté neopomenuli ani Petřínskou věž neboli českou Eiffelovku a Obecní dům.

A co se týče Čech, nebyl opomenut ani Český Krumlov, památka UNESCO, kde si Britové vychvalovali zejména nezapomenutelnou atmosféru města, větší klid než v Praze a dobře jazykově vybavené průvodce (jak ty tištěné, tak ty lidské).

Naštěstí došlo taky na Moravu a Slezsko, které už nejsou tak hojně navštěvovanými místy, což je rozhodně škoda. Britové doporučovali Brno, které je dle jejích slov výbornou alternativou Prahy, jen levnější a bez fastfoodů na každém rohu. Dalším tipem byla Litomyšl, rodné město Bedřicha Smetany, kde je uchvátila zejména renesanční a barokní architektura, a Kroměříž či Mikulov, dvě jihomoravská města známá výbornými cyklostezkami a vinicemi.

Krásy naší země tím ale zdaleka nekončí.