Blog cestovatele

Orient express – legenda na kolejích

bře 20 2013

V červnu to bude přesně 130 let od chvíle, kdy z Paříže poprvé vyjel vlak nazvaný Orient express na svou trasu až do dalekého Istanbulu, tehdejší Konstantinopole. Cesta trvala zhruba tři dny. Vlak, který se proslavil detektivním románem Agathy Christie Vražda v Orient Expressu zůstává legendou dodnes.

Rekonstrukce za půl miliardy


Původní vlak ovšem jezdily pouze do období druhé světové války. Ta zanechala železnice po celé Evropě v hrozivém stavu. S příchodem železné opony se navíc musela upravit trasa Orient expressu, jeden čas vlak končil dokonce už ve Vídni. Luxusní vozy první třídy byly nahrazeny klasickými rychlíkovými vagóny.

ID-1007712

Autor snímku Simon Howden - FreeDigitalPhotos.net


Zašlou slávu tohoto slavného vlakového spoje obnovil v roce 1977 podnikatel James B. Sherwood. Toho roku se totiž objevily v aukci v Monte Carlu dva původní vozy Orient expressu. Trvalo pět let, než se podařilo tomuto vizionáři dát dohromady celý vlak a řádně jej zrekonstruovat. Celá akce jej navíc stála jedenáct miliónu liber, což odpovídá půl miliardě korun. Nicméně souprava nazvané Venice Simplon Orient Express vyrazila na svou trasu z Benátek do Paříže a funguje dodnes.


Je pravda, že jedna cesta současným Orient Expressem stojí v řádech deseti tisíců korun, ten zážitek je ale k nezaplacení. Od chvíle, kdy nastoupíte do vagónu, jste zahrnuti samým luxusem a přepychem. Můžete si vybrat mezi jednolůžkovým nebo dvoulůžkovým kupé, případně apartmá se dvěma propojenými kabinami. Veškeré interiéry se nesou v duchu dvacátých let, masivní dřevěné obložení a kvalitní látkové potahy sedaček vás o tom rychle přesvědčí. Každá kabina má vlastní koupelnu s teplou a studenou vodou, WC je pak v každém vagónu jedno.


Unikátní je i systém stravování. Snídani a odpolední čaj vám donese váš osobní stevard do kupé v čase, který si sami určíte. Na oběd i večeři o několika chodech je nutné se obléknout minimálně do obleku a do šatů. Před večeří můžete zajít do barového vozu a při zvuku hry na piano si můžete vychutnat aperitiv a navázat nové známosti.


Venice Simplon Orient Express přijíždí do Prahy několikrát do roka, můžete tak toho využít a vyrazit na nezapomenutelnou cestu do Paříže, Londýna nebo Benátek.