Blog cestovatele

Prožijte dovolenou jinak, třeba aktivně

bře 12 2013

Když se řekne dovolená, většina lidí si vybaví moře, opalování, pohodlný hotel a bohaté švédské stoly. Jenže to ani zdaleka není jediný způsob, jak se rekreovat. Co takhle zažít opravdové dobrodružství?

V posledních letech se zážitková dovolená stává čím dál víc populárnější. Nejen že navštívíte cizí země a máte tu možnost poznat nová místa i kulturu, ale také zažijete něco neobvyklého. Jinými slovy, na takovou dovolenou jen tak nezapomenete. Nyní se podívejme, o jakých zážitcích a dobrodružstvích může být řeč, přičemž se od těch nejběžnějších postupně dostaneme k těm více bláznivým a adrenalinovým.

1. Dovolená na kole – patří k těm nejčastějším, přesto však neztrácí své kouzlo. Projíždět se můžete kdekoli – v českých horách, mezi barevnými poli v Provence nebo rumunskou hornatou krajinou.
2. Dovolená na kolečkových bruslích – pokud patříte mezi příznivce bruslení, vyražte v létě okusit stezky jiných zemí. Třeba v Rakousku najdete jedny z nejlepších.
3. Dovolená na běžkách – tato zimní varianta je také velmi oblíbená. Obujte běžkařské boty, stanovte si cíl a směle do toho.
4. Dovolená pěšky – tato zážitková dovolená patří mezi finančně nejzvladatelnější, přesto to neznamená, že byste byli o něco ochuzeni. Právě naopak. Během chůze si můžete cestování vychutnat opravdu dosyta. A nemusíte chodit jen po našich horách, možností je nepočítaně.
5. Dovolená na vodě – můžete si vybrat od sjíždění českých řek po divokou vodu zdolávanou v raftech či projížďku parníkem třeba až do Budapešti.
6. Dovolená na koni – říká se, že svět je nejkrásnější z koňského hřbetu, tak proč to nezkusit?
7. Dovolená v balóně – jestli toužíte spatřit svět z ptačí perspektivy, tohle je ideální volba.
8. Dovolená na skalách – milovníkům horských štítů a skal nezbývá než doporučit svou dovolenou proslaňovat.
9. Dovolená v jeepu – jeepem se můžete projet po pouštních dunách, džunglí či národními parky.
10. Dovolená po gurmánsku – chcete se naučit připravovat kulinářské speciality? Pak zkombinujte dovolenou s kurzem vaření. Nebo jen ochutnávejte. Můžete třeba navštívit čokoládovnu, vinařský sklípek či výrobnu sýrů.
11. Svátky v cizích zemích – jestli chcete poznávat cizí kulturu, není lepší způsob, než zažít na vlastní kůži nějaký cizokrajný svátek.
12. Dovolená pod hladinou – co takhle navštívit podmořskou restauraci?
13. Dovolená s plněním dětských snů – jestli jste jako dítě toužili po tom stát se pilotem, astronautem či popelářem, ještě není příliš pozdě na to, abyste si to mohli splnit.
14. Dovolená na farmě – příznivci zdravého způsobu života mohou strávit dovolenou na některé z ekofarem, kde si mohou vyzkoušet podojit krávu, přípravu tvarohu a starání se o domácí zvířata.
15. Dovolená se psím spřežením – jako na severním pólu se budete cítit, když uháníte se psím spřežením sněhem.
16. Fantazii se meze nekladou – a to zdaleka není všechno. Ať jsou vaše přání jakkoli bláznivá, v současnosti není problém si je splnit.