Anglie

Důstojné dějiště vznešených ceremonií

úno 24 2013

Katedrála svatého Pavla v Londýně byla již několikrát svědky velmi důstojných ceremonií. V minulosti se zde například konal pohřeb sira Winstona Churchilla nebo okázalá svatba prince Charlese a lady Diany Spencerové.

Dějiny katedrály svatého Pavla
Místo, kde stojí současný velký svatostánek, již po dlouhá staletí patří církvi. Nejprve zde stál malý dřevěný kostel, který byl však několikrát zničen velkými požáry. Kostel byl tak neustále renovován a přestavován. K největšímu požáru došlo v roce 1666, kdy se celá budova ocitla v troskách. Po roce 1666 dochází k velkolepé stavbě zcela nové církevní budovy, která byla svěřena Christophere Wrenovi, který byl ve své době považován za jednoho z nejlepších anglických architektů. Stavbu započal v roce 1675 a skončil v roce 1710. Trvalo celých 35 let, než byla velkolepá katedrála dokončena.

katedrala sv pavla mala

Katedrála svatého Pavla

Zajímavosti katedrály
Dominantou katedrály je mohutná kopule, která je druhá největší na světě po kopuli svatého Petra ve věčném městě. Kolem kopule je kamenná galerie, odkud je překrásný výhled na Londýn. Uvnitř kopule je pro změnu šeptající galerie, která má skvělou akustiku. Stačí, když v galerii něco potichu řeknete a jde to slyšet po celé kopuli. Do šeptající galerie vede 259 schodů, které v rámci posilování své fyzičky můžete bez obtíží zvládnout. Za odměnu dostanete nádherný pohled na celý interiér chrámu.

Uvnitř chrámu stojí za pozornost především Wrenova hrobka, na které je skromný nápis „Ty, kdo hledáš jeho památník, rozhlédni se kolem sebe". Po Wrenovi tady zůstal ještě jeden malý vyřezávaný pomník, který zobrazuje původní Wrenův návrh katedrály, který byl ovšem zamítnut. Kromě Wrenova hrobu jsou zde ještě hrobky jiných významných a známých osobností anglických dějin, za všechny jmenujme ještě lorda Nelsona.
Ze sakrálního umění zmiňme hlavní oltář s baldachýnem a krásné mozaiky na stropě chóru, které byly dokončeny až v devadesátých letech 19. století.

Praktické informace
Katedrála svatého Pavla je otevřená každý den, kromě nedělních bohoslužeb, které se zde konají v 10.30 hodin. Katedrála patří římskokatolické církvi, která ovšem ve Velké Británii není většinovou církví.

Ve všední dny a v sobotu je tento chrám Páně otevřen od 8.30 do 16.00 hodin. Za vstup do katedrály se platí, současná cena je 15 britských liber, pro dítě od šesti do sedmnácti let pak šest liber. Nejbližší stanicí metra od katedrály je stanice Central Line. Od stanice metra Central Line vám cesta do katedrály zabere necelé dvě minuty.