Anglie

Nejstarší muzeum na světě

úno 24 2013

Nejstarší muzeum na světě je Britské muzeum v Londýně. Britské muzeum spatřilo světlo světa již v roce 1753 a je stále pokládáno za jedno z největších a nejzajímavějších muzeí na světě.

Britské muzeum je opravdu rozsáhlé

Britské muzeum opravdu nepatří mezi žádná trpasličí muzea, naopak na jeho důkladnou prohlídku si udělejte hodně volného času. Britské muzeum se opravdu nedá projít za jednu hodinu, neboť má celkem devět rozsáhlých oddělení. Na velmi rozsáhlé ploše tak můžete shlédnout přes čtyři miliony velmi cenných a vzácných exponátů. K vidění jsou například starověké mince, egyptské mumie, prehistorické kosti, zlaté šperky, bronzové přilby, řecké vázy nebo orientální čínská keramika. Britské muzeum každoročně navštíví okolo šesti milionů návštěvníků. Do Britského muzea se oplatí chodit opakovaně, neboť každý rok jsou jednotlivé sbírky z části obměňovány. Britské muzeum rovněž pořádá časově omezené výstavy, které zpravidla trvají tři až čtyři měsíce.

Britské muzeum od Vichaya Kiatying-Angsulee at FreeDigitalPhotos.net

Britské muzeum od Vichaya Kiatying-Angsulee at FreeDigitalPhotos.net

Nenechte si ujít

Mezi nejzajímavější exponáty Britského muzea lze bezesporu zařadit egyptské mumie, evangeliář z Lindisfarnu a Elginovy skulptury. Historická hodnota egyptských mumií je nezpochybnitelná. Evangeliář z Lindisfarnu je cenný tím, že byl sepsán již v roce 698. Elginovy skulptury pak pocházejí z aténského Parthenonu.

Výstavy v roce 2013

V současné době probíhají v Britském muzeum některé zajímavé příležitostní výstavy. Do 26. května se například můžete podívat na výstavu s názvem Umění doby ledové. Vstupné stojí deset britských liber.

Další výstava, která zrovna probíhá, je výstava malířů Edwarda Dodwella a Simone Pomardiho. Jedná se o obrazy s cestovní tématikou. Výstava potrvá do 28. dubna a je zcela zdarma. Vstup zdarma je rovněž na výstavu s názvem Dnešní africké oblečení aneb oblečení jižní a východní Afriky. Konec této výstavy je naplánován na 21. duben.

Nakonec ještě zmínka o výstavě, která se teprve plánuje. Od 28. března do 29. září proběhne v Britském muzeu expozice s názvem Život a smrt v Pompejích a Herculaneum.

Praktické informace

Výhodou Britského muzea je, že vstup do této instituce je zcela zdarma. Vstupné se platí pouze do některých časově omezených expozic a výstav. Hlavní část muzea je však grátis, takže sem můžete přicházet, kdykoliv Vás napadne. Britské muzeum najdete na ulici Great Russell St Wc 1. Nejbližší zastávka metra je Tottenham Court Road nebo Holborn. Otevírací hodiny jsou v pondělí až sobotu od 10 do 17 hodiny, v neděli pak od 14,30 do 18 hodiny.