Anglie

Středobod Londýna, který má svůj význam hlavně pro místní.

úno 18 2013

Londýn je bezesporu takovou ikonou Anglie, myslím si, že pokud by Londýn nebyl hlavním městem Anglie, stejně by byl pro Anglii samotnou tím hlavním ukazatelem. V Londýně najdete mnohé, já bych ale rád popsal jedno místo, které je důležité hlavně pro místní obyvatele.

Tím místem, které je označováno jako „nenápadné hlavní náměstí světa" není nic jiného než slavné Londýnské náměstí Trafalgar Square. Pokud přijedete do Londýna jako turista, bude se vám zdát toto náměstí pravděpodobně dost obyčejné. Je sice veliké a v jeho středu se tyčí nádherné sousoší se středovým sloupem, ale jinak...

Toto sousoší zobrazuje jednu důležitou součást Londýnské historie, na vrcholu mohutného sloupu, který se tyčí do úctyhodné výšky šestapadesáti metrů najdete sochu admirála Horatia Nelsona, jenž úspěšně dovedl Britské vojáky k vítězství nad spojenou Španělsko - Francouzskou flotilou v bitvě u Trafalgaru. Po bitvě, roku 1805 bylo na počest tohoto dění, pojmenováno toto slavné náměstí jako Trafalgar Square.

admiral nelson

Víceadmirál Lord Horatio Nelson

Možná si řeknete, že tohle je sice pro obyvatele Londýna jistá historická událost, nemusí se vám ale zdát tak hodnotná. To je ale proto, že nevíte, co byl vlastně admirál Lord Horatio Nelson zač a proč se tak neodmyslitelně zapsal do historie a povědomí Londýňanů. Víceadmirál Lord Horatio Nelson byl velitel Britské flotily lodí. Sám se plavil na své vlajkové lodi Victory, na které jeho vlajka, coby kapitána, vlála od roku 1803. Loď Victory a samotný Lord Horatio sehráli v bitvě u Trafalgaru velmi důležitou úlohu.

Ač se Lord Horatio Nelson bohužel nedožil konce slavné bitvy, udělal něco, za což si ho Angličané a potažmo hlavně Londýňané velmi váží. Rozbil do té doby pevně dané postupy při námořních bitvách a zavedl nový standart v lodních soubojích, jeho strategie je dodnes známá jako Nelsonův chvat. Že už vám to něco říká? No ještě aby ne, toto sousloví se používá dodnes a to nejen v souvislosti s lodní bitvou.

Nelsonův chvat byla revoluční metoda obchvatu nepřátelských lodí a rozdělení hlavní palebné síly nepřítele. Admirál Horatio Nelson si tímto svým revolučním rozhodnutím získal nehynoucí slávu a to i přes to, že jeho loď Victory utrpěla největší škody, ve snaze upoutat na sebe palbu nepřátelských lodí, se kapitán Horatio Nelson odhodlaně vrhl středem k několika lodím nepřítele. Ti ale byli v postavení do té doby standardním a byli k lodi Victory bokem. Obrovská nepřátelská salva bohužel připravila Lorda Horatia o život, nicméně jeho smrt dopomohla k tomu, že zbytek flotily doslova rozstřílel lodě nepřátelské spojené flotily téměř bez ztráty kytičky.

trafalga vstup do galerie

Vstup do Národní Londýnské galerie

Nyní se tedy dostáváme k vysvětlení, proč je pro obyvatele Londýna náměstí Trafalgar Square tak důležité. Tato chrabrá oběť Lorda Horatia a záchrana stovky životů Anglických námořníků byla pro Angličany tak důležitá a ohromující, že na počest admirála Horatia Nelsona pojmenovali své hlavní náměstí po bitvě u Trafalgaru a v letech 1840 do jeho středu umístili mohutný šestapadesát metrů vysoký sloup s jeho přes 5 metrů vysokou sochou. Náměstí se do té doby jmenovalo náměstí krále Viléma IV.

Až tedy půjdete po Londýnském náměstí Trafalgar Square a půjdete navštívit například Londýnskou Národní galerii, která je na severní straně náměstí, vzpomeňte si proč je pro obyvatele Londýna toto náměstí tak důležité. Věřím, že nyní vám už nebude připadat tak obyčejné.