Anglie

Nottingham Castle

bře 23 2014

Středověké anglické hrady mají bezesporu neopakovatelnou atmosféru. Výjimkou není ani Nottingham Castle neboli Nottinghamský hrad, který má za sebou bohatou historii a může návštěvníkům nabídnout zajímavý zážitek.

Hrad se nachází ve městě Nottingham v severní části Anglie. Je postavený na výběžku známém jako Castle Rock nad útesy vysokými až čtyřicet metrů, což mu dodává vskutku impozantní vzhled. Jeho pozice mu také ve středověku vysloužila roli hlavní šlechtické pevnosti a příležitostného sídla šlechty. Bohužel však během historických událostí byl několikrát vypálen, zničen a přestavován, takže z původního hradu zbylo jen velmi málo.

Stále kolují dohady o tom, jestli byl Nottingham Castle postaven před invazí Normanů do Anglie. Není tedy úplně jisté, kdy hrad vznikl, ale pravděpodobně to bylo někdy v 11. století. Jeho strategickou polohu po celá staletí využívala zejména šlechta – jak z hlediska obrany, tak i lovu (v okolí hradu se totiž nacházel královské lesy plné divoké zvěře).

Nottingham Castle

Nottingham Castle - autor: Mike Peel - commons.wikimedia.org

Nottingham Castle také leží v sousedství Sherwoodského lesa a je spojený s legendou o Robinu Hoodovi. Říká se, že právě v tomto hradě se za doby krále Richarda Lví Srdce odehrál poslední souboj mezi zlovolným šerifem a slavným vyhnancem a loupežníkem Robinem Hoodem, který bohatým bral a chudým dával.

Na pozemcích hradu také narazíte na přidružené muzeum, které se nachází ve vévodském sídle a schraňuje sbírky nottinghamského umění a artefaktů souvisejících s Nottinghamem a jeho historií. Vstupenka do Nottingham Castle Museum je navíc kombinovaná se vstupem do dalšího muzea – Museum of Nottingham Life at Brewhouse Yard – které vás provede životem prostých lidí v Nottinghamu v průběhu historie a které se nachází v domcích ze 17. století hned pod Castle Rock.

Nottingham Castle také každoročně hostí mnoho zajímavých akcí. Nejoblíbenější jsou pivní slavnosti (Nottingham Beer Festival) a oslavy na počest Robina Hooda (Robin Hood Pageant), na kterých v roce 2008 padl rekord v nejvíce lidí oblečených jako slavný hrdina na jednom místě.