Anglie

Oxford - univerzitní město

bře 14 2014

Oxford má úžasnou atmosféru. V tomto starobylém anglickém městě nacházejícím se na severo-západ od Londýna se totiž mísí historie s přírodními scenériemi a unikátní architekturou. Ne nadarmo se mu přezdívá „město snové nálady".

V současnosti je Oxford proslavený zejména svými prestižními univerzitami. Nejen že zde najdete nejstarší univerzitu v anglicky mluvících zemích vůbec, školní budovy jsou navíc i památkami a potěší každého milovníka středověké architektury, kamenných nádvoří a zahrad a parků upravovaných po anglickém stylu.

Město leží na soutoku několika říček, které se spojují v řeku Temži, která pak pokračuje až do Londýna. Procházka po nábřeží či rovnou projížďka na pramici rozhodně stojí za to. Oxford obklopuje krásná anglická příroda – na jihu a severu se zvedají pohoří Costwold Hills a Chitem Hills – a je také plný příjemných parků jako stvořených k rozjímání.

Magdalen College

Nádvoří Magdalen College - autor: Decan - commons.wikimedia.org

Jméno města vzniklo nejspíš z Oxen Ford, což znamená brod pro voly. Malé sídlo rostlo, až zde nakonec v 11. století Normané postavili hrad na jeho obranu – věž St. George's Tower se dochovala dodnes.

Oxford je však především univerzitní město – je plný studentů a navíc je opředený mnoha legendami a mýty souvisejícími právě se studentským životem. Nádherná architektura a starobylá atmosféra vyzařující ze školních budov láká do Oxfordu každoročně spoustu zvědavců. Univerzita byla založena ve 12. století a v současnosti čítá celkem 36 kolejí (v angličtině Colleges) – kvůli nedostatku záznamů však není známo, která z nich je nejstarší. Mezi nejznámější a architektonicky nejvýraznější patří Magdalen College, Christ Church College a Merton College. O prestižnosti oxfordského vzdělání svědčí to, že o studiu na zdejší univerzitě sní téměř polovině britských školáků. Do některých kolejí je možné podívat se s průvodcem.

V Oxfordu mimo jiné stojí za návštěvu také nádherná katedrála (Oxford Cathedral) a spoustu historicky cenných kostelů, mezi nimi například gotický kostel Church of St. Mary the Virgin nebo Church of St. Peter in the East z normanského období.

A pokud náhodou zatoužíte po trochu živějším Oxfordu, zamiřte na Cornmarket Street v centru města.