Anglie

Muzeum voskových figurín Madame Tussaud

úno 17 2014

Muzeum voskových figurín Madame Tussaud patří mezi oblíbené turistické atrakce Londýna. Dnes má muzeum více poboček po celém světě - v Austrálii, Americe, Asii i Evropě – a právě Londýn patří k těm nejbližším.

Kdo by se nechtěl vyfotografovat vedle své oblíbené celebrity, cítit se jako ve filmu, zazpívat si s nějakým legendárním zpěvákem nebo stanou po boku lidem, kteří utvářeli historii? Muzeum voskových figurín Madame Tussaud tohle všechno nabízí, návštěva je opravdu zážitkem, protože figuríny působí až neuvěřitelně živě. Navíc se figuríny neustále vyměňují podle aktuálního naladění veřejnosti, takže vždy narazíte na ty osobnosti, které znáte a obdivujete vedle historických postav.

Madame Tussaud

Princ William s manželkou Kate jako figuríny - volné dílo - commons.wikimedia.org

Muzeum má velmi zajímavou historii, která sahá až do roku 1761, kdy se ve francouzském Štrasburku narodila žena, která stála na jeho počátku. Madame Tussaud, vlastním jménem Marie, se od svého strýce naučila umění plastiky a brzy v něm dosáhla vysoké dovednosti. Brzy začala tvořit voskové plastiky hlav francouzských panovníků a dalších osobností, jako byl například Voltaire. Po vypuknutí Velké francouzské revoluce byla nucena vytvářet posmrtné masky popravené šlechty, aby prokázala svou loajalitu. Po skončení revoluce pořádala několik výstav voskových figurín, až se nakonec usadila v Londýně a její figuríny se staly atrakcí. Po smrti Madame Tussaud v této činnosti pokračovali její vnukové.

Původní sbírka musela překonat mnohé překážky, například požár v roce 1925 nebo zásah bombou během druhé světové války. Během let prošla několika rekonstrukcemi a postupně se vyvíjela až do dnešní podoby. Některé z původních prací Madame Tussaud se ale zachovaly a prohlédnout si je můžete právě v Londýně – třeba již zmíněné posmrtné masky.

Jak se do muzea dostanete? Nachází se jen minutku chůze od metra na Baker Street, což je asi nejlepší varianta. Pak třeba můžete jet vlakem či autobusem, ale blíž je to rozhodně metrem. Dospělý zaplatí za vstup 30 euro, dítě do patnácti let 25,80 euro a celá rodina 111,60 euro. Můžete ale využít také různých slev, které muzeum nabízí – například ušetříte, když si vstupenku koupíte předem online.