Anglie

Harrods - ráj pro nakupování

úno 17 2014

Jste-li milovníky nakupování a obchodních domů, pak vám určitě něco říká jméno Harrods. Toto nákupní středisko totiž patří mezi nejluxusnější obchodní domy na světě a rozhodně je zážitek se v něm alespoň porozhlédnout.

Harrods sídlí ve velké budově v centru Londýna nedaleko od Hyde Parku. Uvnitř se nachází přes tři sta třicet obchodů, které má na starost více než pět tisíc zaměstnanců. Vynikající pověsti a luxusu Harrods však odpovídají zdejší ceny, ale ani ty nezabránily Harrods v tom, aby se stal jedním z nejdéle existujících obchodních domů vůbec.

Harrods

Krásný exteriér Harrods - volné dílo - commons.wikimedia.org

Harrods je pojmenované po obchodníkovi Charlesovi Henrym Harrodovi, který se specializoval na čaj. V roce 1834 si založil obchod v East Endu a pak se přestěhoval do centra Londýna. Postupně se vypracoval, otevřel si obchod s potravinami a jeho podnikání prosperovalo. Na jeho úspěchy navázal jeho syn Charles Digby Harrod a rodinná firma stále rostla a rozšiřovala se o různý další sortiment. Firma si získávala čím dál větší oblibu, a tak Harrod skupoval okolní budovy a přijímal další a další zaměstnance. Nezastavilo ji ani to, že Harrodsův obchod v roce 1883 celý vyhořel.

Budova, ve které sídlí Harrods dnes, vznikla na začátku 20. století. Architekt Charles William Stephens ji navrhl v roce 1901 v dekorativním stylu Art Noveau. Interiéry jsou také překrásné, mají secesní výzdobu a dát si zde třeba oběd v některé z luxusních restaurací je opravdu nezapomenutelný zážitek. Není divu, že po otevření této nové budovy se Harrods téměř okamžitě stalo nejvyhlášenějším londýnským obchodním centrem.

V Harrods seženete cokoliv, na co si jen vzpomenete. Obchodní dům s lehkostí dostojí mottu svého zakladatele, které zní Omnia Omnibus Ubique, což znamená Všechno pro všechny, všude. Zákazník je tu hlavní pán a kvalita služeb tomu odpovídá.

Každý den navštíví Harrods sta tisíce návštěvníků včetně slavných celebrit. Můžete tu narazit třeba na Madonnu, anglickou královnu Alžbětu II., zpěvačku Christinu Aguileru a spoustu dalších pravidelných zákazníků.

Ještě malá zajímavost na závěr. Do Harrods vás nepustí v jakémkoliv oblečení, takže zapomeňte na sportovní kraťasy, roztrhané kalhoty či trička odhalující břicho. A dovnitř s batohem na zádech také nemůžete.