Anglie

Brighton

led 24 2014

Z Londýna je to jen kousek, přesto vám přímořské město Brighton nabídne úplně jinou atmosféru a zážitky než hlavní město Anglie. Možná proto je mezi turisty tak oblíbené. Lidé sem však míří také za kulturou i zajímavými památkami.

Brighton je město v jihovýchodní části Anglie s velmi významnými a oblíbenými přímořskými lázněmi. Neobvykle v sobě mísí prvky moderní kultury s historií a tradicemi. Můžete tedy očekávat jak zábavu a rozptýlení všeho druhu, tak i zajímavé památky. To vše jen necelou hodinu jízdy z centra Londýna.

Brightonské molo

Brightonské molo - autor: Jvhertum - commons.wikimedia.org

Co se týče zábavy, Brighton má opravdu pestrou nabídku. Střediskem je beze sporu Brighton Pier, proslulé molo z viktoriánských dob, na kterém se nachází malé obchůdky, stánky s britskými pochoutkami včetně tradičního fish and chips, zábavné podniky a kolotoče. Děti i dospělí si tedy určitě přijdou na své. Kromě toho je odtud skvělý výhled jak na město, tak i na moře a pláže lemované kavárnami a restauracemi. Za návštěvu také stojí Sea Life Center, akvárium, ve kterém si můžete projít tunelem se žraloky a prohlédnout si další mořské živočichy. Pro příznivce nakupování jsou oblíbené hlavně uličky ze 17. století přímo v centru.

Kulturní dědictví Brightonu je zajímavé svou rozmanitostí. Narazíte tu na královské paláce, domy postavené v duchu regentské architektury i moderní stavby. Nejexotičtějším je určitě Royal Pavilon – orientální pavilon s bohatými zdobnými prvky, který si zde v 19. století nechal postavit princ z Walesu. Může sice působit trochu výstředně, zato prý v Evropě nikde jinde podobnou stavbu nespatříte. Ve městě se také nachází spousta muzeí a galerií a konají se zde kulturní akce a festivaly všeho druhu – třeba největší umělecký festival v Anglii.

Brighton je také známý svou hudební scénou. Zvláště živé hudbě a klubům se zde velmi daří. Jste-li hudební fanoušci, v Brightonu narazíte na výbornou atmosféru, ať už posloucháte jazz, funk, indie, salsu, house, techno či hudbu z druhé poloviny 20. století.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou