Anglie

Královský palác v Brightonu

kvě 24 2013

Brighton je jen kousek od Londýna, takže pokud se chystáte do anglického hlavního města, proč se také nestavit v hojně turisty navštěvovaném letovisku Brighton a překrásném královském paláci? Bližší informace se dozvíte v článku.

Brighton je známý spíše svým molem, které vybíhá do moře a nabízí spoustu atrakcí, zábavy a nákupů. Jenže to není vše, co se v tomto menším městě u moře dá nelézt. Tak třeba právě královský palác (v angličtině Royal Pavillon) je unikátní stavbou, která působí, jako by se sem vůbec nehodila. Má výrazné orientální rysy a je postavena v indo-saracénském slohu. Když se na ni zadíváte, vidíte samý zdobný prvek, typické věžičky a kupole, které by se mnohem více hodily někam do Indie. Narazíte tu na prvky Blízkého východu a Číny. Možná proto má tahle mramorově bílá budova takovou popularitu.

Royal Pavillon v Brightonu

Královský palác v noci - autor: Elaine Morgan - commons.wikimedia.org

Pompéznost královského paláce napovídá, že budova dříve patřila královské rodině a sloužila jako jejich letní rezidence. Stavba probíhala ve třech etapách, začalo se v roce 1787 a skončilo v roce 1808. Palác sloužil jako sídlo Prince z Walesu a později královny Viktorie a jejího muže prince Alberta. Ti byli však poslední, kteří do paláce jezdili. Brighton totiž získával na oblíbenosti jakožto letovisko a královská rodina už zde neměla takové soukromí. Od roku 1845 už tedy není panovníky navštěvován.

Dnes je královský palác alias Royal Pavillon jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických památek na pobřeží jižní Anglie. Ročně ho navštíví okolo 400 000 turistů. Pokud se sem také chystáte, máme pro vás několik praktických informací. Cena za dospělého je 10.50 liber, za dítě do patnácti let 5.90 liber. Pro velké skupiny, rodiny, seniory, studenty, nezaměstnané a handicapované jsou k dispozici slevy. Prohlídka stojí za to – uvidíte interiéry včetně hudebního salonku, ložnic, přijímací haly, jídelny, kuchyně a mnoho dalšího.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou