Anglie

Swiss Re Tower - londýnská okurka

kvě 17 2013

Když se řekne moderní architektura v Londýně, každému hned naskočí v hlavě obrázek známé budovy okurkovitého tvaru. Tato novodobá dominanta Londýna je opravdu k nepřehlédnutí – tyčí se do výšky sto osmdesáti metrů, a proto přehlédnout ji je poměrně těžké.

Londýňané takzvané Swiss Re Tower neřeknou jinak než Gherkin, což v překladu znamená nakládaná okurka. Najdete ji v centru, takzvaném City, takže dostat se k ní není problém. Můžete se setkat s více názvy, mimo jiné 30 St Mary Axe, Swiss Re Centre nebo Swiss Re Building. Zajímá vás, proč má takový zvláštní název? Swiss Re je firma, která byla v minulosti vlastníkem budovy.

Swiss Re Tower - londýnská okurka

Kontrast historického a moderního Londýna - autor: Jon Sullivan - commons.wikimedia.org

Nejznámější na londýnské okurce je především její tvar. S architektonickými návrhy jsou spojená jména sira Normana Fostera a Kena Shuttlewortha, kteří budovu navrhli. Postupovali při tom co nejvíce ekologicky, cílem byla co největší úspora energie. Pro zajímavost Swiss Re v porovnání s podobnými mrakodrapy ušetří o polovinu více energie, což je určitě velké plus, když uvážíme její proporce. Návrh budovy dokonce získal prestižní cenu Královské britské společnosti architektů, což z něj dělá jednu z nejlepších a nejzajímavějších budov roku.

Swiss Re stojí na místě, kde dříve došlo k útoku na budovu Baltické burzy. Bomba původní stavbu zničila, a tak se rozběhly dlouhé debaty o tom, jak místo využít. Výsledkem je Gherkin, který se začal stavět v roce 2000 a po čtyřech letech byla dokončena a dodnes je využívána zejména pro kancelářské či firemní prostory. Ve 40. poschodí (což je nejvyšší patro) ale najdete bar pro zaměstnance a jejich hosty, z kterého je překrásný výhled na město. O patro níže je pak luxusní restaurace. Takovou malou zajímavostí je, že výtahy v této budově dosahují jen do 34. patra. Pokud se chcete dostat do vyšších poschodí, musíte na jiný výtah, který je tlačen neobvykle zespoda.