Anglie

Londýnské parky VI.

bře 27 2013

V posledním díle o londýnských parcích se podíváme na Kew Gardens, který najdete na západě Londýna. Jedná se o první botanickou zahradu na světě, kde uvidíte velké množství běžných, ale také velmi exotických rostlin.

 Historie Kew Gardens

Kew Gardens poprvé proslavil britský botanik Sir Joseph Banks, který zde pracoval v 18. století. Zahrady v Kew Gardens nejprve patřily královské Koruně. V roce 1841 byl však celý areál převeden do péče státu. Stát se o botanickou zahradu stará dodnes. V současné době zde roste čtyřicet tisíc různých druhů rostlin, takže Kew Gardens jsou nejucelenějšími zahradami na světě.

Prohlídka Kew Gardens

První atrakcí v Kew Gardens je oranžérie, kde je rovněž malých obchůdek a občerstvení. Vedle oranžérie jsou také veřejné záchodky. Od oranžérie se pak vydejte směrem ke skleníku, který má název Princess of Wales Conservatory, kde se můžete obdivovat překrásným orchidejím a zajímavým kaktusům. Skleník je rozdělen do deseti klimatických pásem. Kousíček od skleníku je Aquatic Gardens, kde v letních měsících rostou rozkošné lekníny.

Pixmac000083992753

Nádherné lekníny v Kew Gardens foto z Pixmac

Hlavní atrakcí Kew Gardens je však velký skleník, který se jmenuje Palm House. Tento gigantický skleník je nádherným skvostem viktoriánského inženýrství, který v 19. století navrhl skvělý architekt Decimus Burton.

Pokud půjdete dále, tak narazíte na Evolution House, což je budova, v níž se velmi podrobně dozvíte o vývoji rostlin na zemi. Hned za touto budovou je Temperate House, což je stavba z roku 1899. V tomto skleníku najdete exotické dřeviny, které jsou uspořádány podle zeměpisného původu.

Na konci Kew Gardens najdete ještě zajímavou pagodu a galerii Marianne Northové. V galerii Marianne Northové jsou stovky obrazů květin, které tato známá viktoriánská malířka za svého života namalovala.

Pixmac000083992785

V Kew Gardens najdete i exotické rostliny foto z Pixmac

Praktické informace

Botanické zahrady v Kew Gardens jsou otevřeny od 9:30 do setmění. Vstupné stojí 16 britských liber. Pokud si lístek koupíte přes internet, dostanete lístek pro dětského návštěvníka do šestnácti let zcela zdarma. Vstupné pro seniory je pak 14 britských liber. Za 12,50 britských liber se sem dostanete 45 minut před zavírací dobou. K botanické zahradě se nejlépe dostanete londýnským metrem, když využijete zelené linky District a vystoupíte na stanici s názvem Kew Gardens. Zahrady v Kew Gardens jsou jedinečným místem pro všechny milovníky květin a rostlin. Zde určitě strávíte celý den.

Pátý díl seriálu najdete zde.

První úvodní díl seriálu najdete zde.