Anglie

Londýnské parky III.

bře 21 2013

Dalším pěkným londýnským parkem je park v Greenwich. Greenwichský park je nejenom nádherný, ale rovněž zajímavý z pohledu určování času, neboť se zde nachází nultý poledník, který rozděluje zeměkouli na západní a východní polokouli.

Dějiny parku

Greenwichský park s oblibou využíval anglický panovník Jindřich VIII. V jeho době však ještě nešlo o krásný park jako spíše o lovecký revír. Z loveckého revíru se park stal teprve v 17. století. Návrhem parku byl pověřen známý francouzský královský zahradník André Le Nótre, který například vytvořil překrásné zahrady ve Versailles. Francouzský zahradní architekt se svého úkolu zhostil na výbornou, takže Greenwichský park je dodnes oázou zeleně a klidu.

p 012

Greenwich

Národní námořní muzeum

V Greenwichském parku je několik velmi zajímavých a pozoruhodných budov. Mezi největší atrakce však patří Národní námořnické muzeum. V tomto rozsáhlém komplexu můžete například vidět velmi cennou uniformu, která patřila lordu Nelsonovi, který byl zastřelen u památné bitvy u Trafalgaru. Mezi další zajímavé exponáty můžeme zařadit admirálský člun prince Fredericka nebo starší modely alžbětinských galeonů. Milovníci námořnictví si zde přijdou určitě na své. Budova muzea v minulosti sloužila jako škola pro děti britských námořníků, nyní budovou muzea velmi často procházejí četné školní exkurze.

Stará královská observatoř

Další zajímavostí Greenwichského parku je Stará královská observatoř. Místo, kde budova observatoře stojí, je právě místem, kudy prochází nultý poledník. Zdejší místo je vděčnou lokalitou pro fotografie do rodinného alba. Mnoho lidí se zde nechává vyfotit, aby se doma mohli pochlubit, že stáli na obou stranách poledníku. Budova observatoře je rovněž velmi cenou památkou, neboť se jedná o architektonické dílo Christophera Wrena. Na budově observatoře uvidíte kouli na tyči, která se od roku 1839 každý den ve 13 hodin spouští, aby si mohli všichni námořnici, kteří plují po Temži, nastavit přesný čas. Na budově Old Royal Observatory jsou také úžasné 24 hodinové hodiny s černými římskými číslicemi.

Pixmac000083837209

Greenwich foto z Pixmac

Queen´s House

Vedle Národního námořnického muzea stojí skromná stavba, která byla postavena v roce 1637. Jedná se o budovu v palladiovském slohu, která byla postavena pro Annu Dánskou. Anna Dánská však během stavby této budovy zemřela, takže nakonec v této stylově čisté budově bydlela manželka Karla I, Henrietta Marie.

Druhý díl seriálu najdete zde.

Čtvrtý díl seriálu najdete zde.