Anglie

Podívejte se na Londýn z nejvyšší budovy Evropy - the Shard

bře 19 2013

Na začátku února byla v Londýně zpřístupněna nejvyšší evropská budova s názvem The Shard a ihned se stala jednou z nejnepřehlédnutelnějších dominant anglického hlavního města. Najdete ji nedaleko od břehů řeky Temže v městském obvodu s názvem Southwark, který leží prakticky v centru. The Shard se tyčí tak vysoko, že ho nemůžete minout.

Tuto budovu navrhl italský architekt Renzo Piano. Svým vzhledem připomíná obrovskou jehlu či střep (což také the shard v překladu znamená). The Shard má celkem 72 pater, které mohou posloužit nějakému účelu, a nad nimi se ještě sužuje budova do špičky v 15 patrech, kde už ale nenaleznete zhola nic, alespoň zatím ne. Prvních dvacet osm pater je vyhrazeno kancelářím a různým firmám. V třicátém prvním až třicátém třetím patře můžete povečeřet v luxusních restauracích. Nad nimi v patrech 34 až 52 se nachází hotel Shangri-La a ještě výše, konkrétně v patrech 53 až 65, jsou byty, jejichž majitelé mají úžasný výhled na Londýn. A poslední patra, šedesáté osmé až sedmdesáté druhé, slouží turistům a zájemcům, kteří se chtějí podívat na anglickou metropoli z ptačí perspektivy.

the Shard

Nábřeží řeky Temže s pohledem na the Shard - autor snímku: Vichaya Kiatying - Angsulee - FreeDigitalPhotos.net

The Shard měří přesně 309,6 metrů, což je o celých 9 metrů výše než známá Eiffelova věž (pokud tedy nepočítáme anténu, díky které má 324 metrů). V celé budově lze napočítat 11 000 skleněných panelů, které by pokryly osm fotbalových hřišť, kdyby je někdo vyskládal vedle sebe. Najdete tu 44 výtahů, včetně dvouposchoďového, a 306 schodišť mezi jednotlivými patry. Patra pokrývají plochu větší než 31 akrů. Zajímavostí také je, že 95% všech stavebních materiálů je recyklovatelných.

Jestli chcete navštívit vyhlídková 4 nejvyšší patra the Shard, určitě vás zajímá, na kolik liber vás to přijde. Lístek pro dospělého stojí 24.95 liber, pro dítě 18.95 liber a zamluvit si je můžete na adrese http://www.theviewfromtheshard.com. Za stejné ceny je také možné pořídit dárkový certifikát.